„Ten náklaďák rozhodně nebrzdil.“ Berlínský útok očima svědků

Lidé, kteří osobně byli u pondělní tragédie, popisují kritické minuty. Šok i to, jak pomáhali zraněným. Někteří ale poukazují na skutečnost, že podle jejich mínění nebyly vánoční trhy dostatečně zabezpečeny.

„Viděla jsem spadlé vánoční stromy, lidi, kteří leželi na zemi, lidi, kteří byli pravděpodobně mrtví. Lidi, kteří pomáhali, jiné co utíkali, telefonovali…,“ říká reportérům německého deníku Spiegel otřesená mladá žena.

„Člověk teď nemá tušení, jestli se ještě může v Berlíně cítit bezpečně. Jestli může vůbec věřit ostatním lidem. Nemyslím si, že já osobně mohu,“ poukazuje další svědkyně na skutečnost, že se v Německu z jejího pohledu mnohé změnilo.

„Stála jsem na okraji vánočního trhu, když jsem uslyšela strašný hluk, a v tom okamžiku mě něco srazilo na zem. Byl to jeden z padajících stánků. Když jsem se ze země rozhlédla, viděla jsem, že všude kolem leží spousta lidí na zemi. Lidí, kteří se už nehýbali,“ vyprávěla žena, která si nepřála ukázat svou tvář.

„Byli jsme s přítelkyní na trhu, pili jsme svařák, když jsme najednou viděli kamion, který vjel do davu návštěvníků. Minul mě tak o tři metry, přítelkyni o pět. Náklaďák prorazil bariéry a dál pokračoval v jízdě. Musím říct, že ve Velké Británii, v Birminghamu, máme stejné vánoční trhy jako tady, ale máme tam ochranné bariéry, aby nikdo nemohl vjet do návštěvníků trhu, jako se to stalo v Berlíně. Tady jsem žádné podobné zábrany neviděl. Ten náklaďák rozhodně nebrzdil, shodli jsme se na tom s přítelkyní. Rozhodně se nesnažil brzdit, vjel do lidí, srážel je na všechny strany. (…) Neviděl jsem útok v Nice, ale rozhodně bych řekl, že to bylo totéž,“ řekl Brit Mike Fox německé mutaci deníku Huffington Post.

„Nebyli jsme v bezprostřední blízkosti, takže jsme si všimli, co se děje, až když lidé začali utíkat. Běžel jsem na místo a snažil se pomoci. Přidali se k nám policisté a další lidé, kteří se snažili poskytnout zraněným první pomoc. Jsem v šoku, viděl jsem zraněné a také ty, kterým už nešlo pomoci. Zažil jsem něco podobného poprvé v životě,“ uvedl svědek na dotazy reportérů novin Die Welt.

„Než jsme to stačili zaregistrovat, ten kamion sjel ze silnice. Zahlédl jsem to koutkem oka, slyšel jsem hluk a najednou všichni lidi začali utíkat směrem ke mně a mé přítelkyni. Strašně křičeli, tak jsme očekávali to nejhorší. Popadl jsem partnerku za ruku, běželi jsme se schovat dolů do metra a říkali jsme lidem, ať nechodí nahoru. Byl to strašný zážitek. (…) Policie byla na místě rychle. Říkali nám, že to byla dopravní nehoda, ale já jim říkal: ‚Ne, nebyla. Viděl jsem, jak ten kamion jel, to nebyla nehoda,‘“ popsal své zážitky skotské mutaci deníku Sun Thomas Butler.

SDÍLET
sinfin.digital