Měl rád Korán a urážel židy. Vraždil v Barceloně mladík z Maroka?

Pachatelem útoku v Barceloně by mohl být osmadvacetiletý mladík marockého původu Driss Oukabir. Právě on si měl dle policie pronajmout dodávku, která v centru katalánské metropole zabila 13 lidí a dalších osmdesát zranila, z toho 15 vážně. Policie sice po útoku zadržela dva podezřelé, řidič dodávky je však stále na útěku.

Oukabir si měl na své jméno pronajmout dodávku ve městě Santa Perpètua de Mogoda, která byla použita jako zbraň při útoku ve zhruba 25 kilometrů vzdáleném centru Barcelony.

Mladík se narodil 13. ledna 1989 v marockém městě Aghbala. Dle deníku Guardian na svém Facebooku, který byl později smazán, tvrdil, že žil v Marseille, ale přestěhoval se do katalánského města Ripoll. Měl být i držitelem NIE – průkazu totožnosti, který dostávají cizinci žijící ve Španělsku.

Na Oukabira byl podle serveru ABC vydán zatykač kvůli domácímu násilí, o vazbách na džihádisty úřady nevěděly. List El País tvrdí, že mladík strávil nějaký čas ve vězení v Figueres v Katalánsku. Propuštěn měl být v roce 2012.

Uřezané hlavy příbuzných, pálení zaživa. Mučení Islámského státu z vězňů vysávalo vůli žít

Na svém facebookovém profilu se Oukabir nevybíravě navážel do židů a mezi jeho oblíbenou knihu patřil Korán. Vedle toho také například sdílel fotky se svým psem či selfie a momentky z pláže. Podle informací, které zveřejnil na Facebooku měl rád rap a seriál Útěk z vězení.

Jeho profil po útoku zaplavily nenávistné zprávy a zřejmě proto už není aktivní.

Některá španělská média ve čtvrtek pozdě večer napsala, že člověk tohoto jména se přihlásil na policii a tvrdí, že mu ukradli doklady. Policie tuto verzi údajně prošetřuje.

Více o útoku v Barceloně si můžete přečíst ZDE. 

SDÍLET
sinfin.digital