Ruská „systémová“ opozice má vážný problém. Hned dva její lídři skončili v nemocnici a budoucnost jejich stran je otázkou

Zatímco v Evropě se zdá, že koronavirová epidemie je na ústupu, v Rusku počty nakažených atakují nové rekordy. Dva představitelé z řad takzvané systémové opozice, tedy předseda komunistů Gennadij Zjuganov a šéf LDPR Vladimir Žirinovskij, se kvůli covidu dostali do nemocnice. 

Zatímco otázky kolem účinnosti očkování jsou spíše předmětem uštěpačných poznámek (sám Žirinovskij prohlašoval, že byl očkován osmkrát, a to jak Sputnikem, tak i dalšími v Rusku registrovanými vakcínami jménem EpiVacCorona a CoviVac), hospitalizace Žirinovského a Zjuganova ukazují na problém ruské politiky v podobě přílišné personifikace.

Zároveň se také rozvíjejí spekulace o tom, co se bude s oběma stranami, respektive se strukturou „systémové opozice“, dít dál. Zjuganovovi je 77 let, Žirinovskému 75 a je tak zřejmé, že dříve či později budou muset být nahrazeni někým mladším. Zároveň ale vzniká i problém s tím, že vedle důvěryhodné podpory mezi voliči je nutné také uspokojit administraci prezidenta. Právě ta bude mít výsledné slovo v tom, jak bude stranický systém fungovat. Na povrch vystupují dvě základní otázky. První z nich je, koho místo dlouholetých vůdců, tou druhou pak to, jakou by komunistická strana a LDPR měly mít ideologickou náplň.

Pnutí na ruské politické scéně

Určitou proměnu ruského politického spektra bylo možné registrovat již před dvěma lety. Najednou se vyrojilo hned několik stran, které aspirovaly na možnost stát se novou stranou systémové opozice. Z klání nakonec vyšel vítězně projekt polittechnologa Jevgenije Minčenka a hlavně miliardáře Alexeje Něčajeva Noví lidé slibující prostě jen to, že jde o nové tváře. Sám projekt, který měl být atraktivní především pro liberálněji orientované voliče, ale jako by se vyčerpal volebním kláním a od voleb je prakticky neviditelný. Zároveň došlo i k propojení Spravedlivého Ruska s hnutím Za pravdu nacionalistického spisovatele Zachara Prilepina. Tím došlo k posunu u stagnující strany směrem k nacionalistickým tématům, navíc nepříliš charismatický Sergej Mironov získal konkurenci v podobě právě Prilepina. Ideologicky pak Spravedlivé Rusko-Za pravdu vstoupilo do oblasti, kterou tradičně obývá Žirinovského LDPR.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké pnutí panuje v komunistické straně?
  • A proč je pro LDPR onemocnění lídra vážný problém?
sinfin.digital