Merkelová po útoku čelí kritice. Otřese se její vláda?

Lucie Bednárová

Angela Merkelová čelí po pondělním útoku nové vlně kritiky. Může za to fakt, že policie s tragédií na vánočním trhu v Berlíně původně spojovala pákistánského běžence. V úterý večer ho propustila pro nedostatek důkazů, to už ale situaci pro kancléřku nemění. Nakolik může teroristický útok v metropoli otřást vládou? A jak promluví do parlamentních voleb?

Loni v létě, když v reakci na nebývale silnou vlnu uprchlíků přicházejících do Evropy pronášela větu „Zvládneme to!“, působila nejmocnější žena Evropy rozhodně a odhodlaně. Teď, když celá v černém se sklopenýma očima předstupovala před novináře, vypadala naopak otřesená a zlomená.

Kancléřka po pondělním útoku čelí nové vlně kritiky za svoji migrační politiku (přestože pachatel není známý) a její vládu může zasáhnout i negativní hodnocení práce bezpečnostních složek. Přesto se Angela Merkelová snaží dostat situaci zpět pod kontrolu.

„Kancléřka si je vědoma toho, že občané od ní nyní očekávají silná slova a také činy. A ona je připravena jim to dát,“ řekl INFO.CZ germanista přednášející na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze Lukáš Novotný. Je přesvědčen, že události, které se v pondělí odehrály na berlínském náměstí Breitscheidplatz, nebudou mít na vládu kancléřky žádný velký vliv.

Otřesená Merkelová. Šlo o teroristický útok, viník bude potrestaný

sinfin.digital