Otřesená Merkelová. Šlo o teroristický útok, viník bude potrestaný

Den po pondělním teroristickém útoku na berlínském náměstí Breitscheidplatz předstoupila spolková kancléřka Angela Merkelová na mimořádné tiskové konferenci před novináře. Přiznala, že vychází z toho, že šlo o teroristický útok.

Stejně jako celý svět i německá kancléřka je hluboce otřesená teroristickým útokem z pondělního večera, kdy vjel atentátník původem z Pákistánu na berlínském náměstí Breitscheidplatz nákladním autem do návštěvníků vánočních trhů.

Kdo vraždil v Berlíně? Vyšetřování minutu po minutě

„Strašné je, pokud to udělal člověk, který přišel do naší země, aby zde vyhledal azyl a bezpečí. Bylo by to velkou ranou pro německý národ, pro všechny občany, kteří se tolik angažovali v pomoci uprchlíkům. A také rána i pro ty, kteří skutečně přišli do naší země, aby zde našli bezpečí před válečnými útrapami,“ řekla Angela Merkelová.

„Strašné je, pokud to udělal člověk, který přišel do naší země, aby zde vyhledal azyl a bezpečí. Bylo by to velkou ranou pro německý národ."

Současně nastínila další kroky. „Jsem v kontaktu s prezidentem Joachimem Gauckem, ministrem vnitra i starostou Berlína. Za půl hodiny se sejde speciální rada, které bude řešit následky útoku. Odpoledne se vydám na Breitscheidplatz, abych tak, jako jiní, uctila památku obětí tohoto hrůzného činu,“ řekla na dopolední tiskové konferenci německá kancléřka.

Politička vyjádřila svou hlubokou soustrast se všemi, kterých se událost dotkla. „Cítím dnes velký smutek. Dvanáct lidí, kteří se včera těšili na Vánoce, plánovali, jak prožijí svátky, už dnes mezi námi není. Desítky dalších bojují o život a já doufám, že se uzdraví. Mé myšlenky jsou u nich, jejich blízkých a rodinných příslušníků,“ uvedla Merkelová.

Berlín se zahalil do smutku, vyšetřovatelé z místa odváží kamion. Den po útoku ve fotografiích

„Miliony lidí a mezi nimi také já, se dnes ptají, jak je možné, že na místě, jako je vánoční trh, tedy na místě, kde oslavujeme život, dokáže vrah přinést smrt tolika lidem. Jednoduchou odpověď na to nemám. Vím jen, že nemůžeme a nechceme žít s tím, že bychom na to vše rezignovali. Na vánoční trhy, na pěkné chvíle s rodinou a přáteli venku na našich náměstích. Nechceme žít s tím, že nás bude paralyzovat strach ze zla, jakkoliv to v těchto hodinách může působit složitě. Najdeme sílu, abychom žili dál své životy tak, jak jsme zvyklí je v Německu žít. Svobodně, společně a otevřeně,“ uzavřela kancléřka.

SDÍLET
sinfin.digital