Moskva se chlubí zabitím 37 radikálů v syrském Idlibu. Mezi mrtvými je i pět velitelů

ČTK, ekb

27. 09. 2017 • 14:02

Ruská armáda při operacích v Sýrii zabila 37 členů radikální organizace napojené na Al-Káidu, mezi nimiž bylo pět velitelů. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany. Podle jeho prohlášení se Rusům podařilo zasáhnout místo v severní provincii Idlib v době, kdy tam radikálové byli shromážděni. Šlo o členy radikální koalice Tahrír aš-Šám, k níž patří i Fronta dobytí Sýrie propojená s Al-Káidou.

Radikálové při útoku přišli o šest obrněných vozů, o munici a výbušniny. Podle ruského prohlášení se útok soustředil na bojovníky odpovědné za útok na ruské vojenské policisty z 18. září. Moskva získalo předem od tajné služby informaci o chystaném shromáždění radikálů jižně od města Idlib.

Agentura AFP naspala, že Rusové sice termín útoku neupřesnili, ale armáda v úterý oznámila, že ruské strategické bombardéry ten den vzlétly ze základny na jihu Ruska a v Sýrii zaútočily na cíle spojené s Islámským státem a Frontou dobytí Sýrie v provincích Dajr az-Zaur a Idlib.

Rusové tvrdí, že mezi mrtvými je velitel oddílů bojujících na jihu provincie Idlib, již mají z části stále pod kontrolou islámští radikálové.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) tento týden oznámila, že při náletech v provincii Idlib zahynulo 27 civilistů a připsalo to Rusům. Moskva ale v úterý odpovědnost za tuto akci odmítla a tvrdila, že její letadla útočila jedině na bojové cíle.

Syrský konflikt si od roku 2011 vyžádal životy více než 300.000 lidí, Rusko do bojů vstoupilo předloni a pomohlo syrské vládě získat pod kontrolu větší část země. Bojuje se stále v Dajr az-Zauru, Rakce, Idlibu i Hamá.

SDÍLET