Moskva se chlubí zabitím 37 radikálů v syrském Idlibu. Mezi mrtvými je i pět velitelů

Ruská armáda při operacích v Sýrii zabila 37 členů radikální organizace napojené na Al-Káidu, mezi nimiž bylo pět velitelů. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany. Podle jeho prohlášení se Rusům podařilo zasáhnout místo v severní provincii Idlib v době, kdy tam radikálové byli shromážděni. Šlo o členy radikální koalice Tahrír aš-Šám, k níž patří i Fronta dobytí Sýrie propojená s Al-Káidou.

Radikálové při útoku přišli o šest obrněných vozů, o munici a výbušniny. Podle ruského prohlášení se útok soustředil na bojovníky odpovědné za útok na ruské vojenské policisty z 18. září. Moskva získalo předem od tajné služby informaci o chystaném shromáždění radikálů jižně od města Idlib.

Mráz přichází z Pekingu. Čína bude pro USA představovat větší hrozbu než Rusko či KLDR

Agentura AFP naspala, že Rusové sice termín útoku neupřesnili, ale armáda v úterý oznámila, že ruské strategické bombardéry ten den vzlétly ze základny na jihu Ruska a v Sýrii zaútočily na cíle spojené s Islámským státem a Frontou dobytí Sýrie v provincích Dajr az-Zaur a Idlib.

Rusové tvrdí, že mezi mrtvými je velitel oddílů bojujících na jihu provincie Idlib, již mají z části stále pod kontrolou islámští radikálové.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) tento týden oznámila, že při náletech v provincii Idlib zahynulo 27 civilistů a připsalo to Rusům. Moskva ale v úterý odpovědnost za tuto akci odmítla a tvrdila, že její letadla útočila jedině na bojové cíle.

Samostatnosti se Kurdistán jen tak nedočká. Referendum nemá velký smysl, říká expert

Syrský konflikt si od roku 2011 vyžádal životy více než 300.000 lidí, Rusko do bojů vstoupilo předloni a pomohlo syrské vládě získat pod kontrolu větší část země. Bojuje se stále v Dajr az-Zauru, Rakce, Idlibu i Hamá.

SDÍLET
sinfin.digital