Na jihu Afriky tiká časovaná bomba. Tisíce lidí prchají ze svých domovů, hrozí humanitární krize

Zambie se obává humanitární krize, během jednoho měsíce přijala více než 6000 běženců ze sousedního Konga. S odkazem na sdělení úřadu zambijského prezidenta o tom dnes informovala agentura Reuters. Země teď poskytuje útočiště bezmála 60 000 uprchlíkům a žadatelům o azyl z Angoly, Konga, Rwandy, Somálska či Ugandy.

Provincii Kasai na jihozápadě Konga sužují boje mezi povstalci a konžskými armádními jednotkami, které propukly asi před rokem a které si vyžádaly už přes 3000 obětí na životech. Z oblasti od té doby uprchl přes milion lidí.

Pašeráci na Facebook dávají videa s mučením migrantů. Vydírají příbuzné a síť je na to krátká

„Minulý týden přicházelo 500 lidí denně, především do provincie Luapula. Za jediný měsíc už je jich více než 6000,“ uvedl mluvčí prezidenta. Zambie ve spolupráci s OSN zatím poskytla běžencům základní potřeby a útočiště v oblasti, nad kterou mají ochranu úřady.

V provincii Kasai působí milice Kamwina Nsapu, která požaduje stažení armádních jednotek z regionu. Armáda to odmítá a snaží se povstalce naopak potlačit. Povstalci v Kasai podle Reuters představují jednu z největších hrozeb režimu konžského prezidenta Josepha Kabily, který loni v prosinci odmítl opustit funkci hlavy státu, když mu vypršel mandát.

SDÍLET
sinfin.digital