Na jihu Afriky tiká časovaná bomba. Tisíce lidí prchají ze svých domovů, hrozí humanitární krize

ČTK, luš

22. 09. 2017 • 22:19

Zambie se obává humanitární krize, během jednoho měsíce přijala více než 6000 běženců ze sousedního Konga. S odkazem na sdělení úřadu zambijského prezidenta o tom dnes informovala agentura Reuters. Země teď poskytuje útočiště bezmála 60 000 uprchlíkům a žadatelům o azyl z Angoly, Konga, Rwandy, Somálska či Ugandy.

Provincii Kasai na jihozápadě Konga sužují boje mezi povstalci a konžskými armádními jednotkami, které propukly asi před rokem a které si vyžádaly už přes 3000 obětí na životech. Z oblasti od té doby uprchl přes milion lidí.

„Minulý týden přicházelo 500 lidí denně, především do provincie Luapula. Za jediný měsíc už je jich více než 6000,“ uvedl mluvčí prezidenta. Zambie ve spolupráci s OSN zatím poskytla běžencům základní potřeby a útočiště v oblasti, nad kterou mají ochranu úřady.

V provincii Kasai působí milice Kamwina Nsapu, která požaduje stažení armádních jednotek z regionu. Armáda to odmítá a snaží se povstalce naopak potlačit. Povstalci v Kasai podle Reuters představují jednu z největších hrozeb režimu konžského prezidenta Josepha Kabily, který loni v prosinci odmítl opustit funkci hlavy státu, když mu vypršel mandát.

SDÍLET