Nákaza v Rakousku se šíří navzdory lockdownu. Podezření padá i na vychytralé hoteliéry v alpských střediscích

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček má na středečním jednání vlády znovu navrhnout podmínky, za který by bylo možné otevřít v Česku lyžařské areály. Jak ale ukazuje příklad ze sousedního Rakouska, jedna věc jsou nařízení a druhá jejich dodržování. Kvůli opakovanému obcházení pravidel, včetně falešného „výcviku lyžařských instruktorů“, se zejména v Tyrolsku objevila další ohniska nákazy koronavirem.

Covid se začal nanovo šířit především v oblasti Zillertal, a to z klastru, který podle předběžného šetření vznikl v lyžařském areálu Hochfügen. Tam se o víkendu potvrdila nákaza u 16 zaměstnanců lanovky a jejich rodinných příslušníků. Po hromadném testování se k dnešnímu dni objevilo i dalších 29 případ a provozovatelé Hochfügenu se proto až do zjištění příčin sami rozhodli areál uzavřít.

Úřady šíření nákazy v Tyrolích sledují s velkým znepokojením, protože nejméně v sedmi případech byla v Zillertalu a okolí Innsbrucku potvrzena nákaza jihoafrickou virovou mutací B.1.351. U dalších 21 případů panuje podezření na tuto variantu, která je zřejmě nakažlivější a existují obavy, že by před ní nemusely dostatečně chránit ani současné vakcíny.

Zatím není úplně jasné, jak se „jihoafrická varianta“ do Tyrol dostala. Například podle deníku Der Standard místní obyvatelé uvádějí, že se v posledních dnech objevilo v oblasti mnoho zahraničních hostů. Ti by přitom vzhledem k rakouskému lockdownu neměli mít do středisek vůbec přístup, lyžování v areálech je dovoleno pouze Rakušanům, a to bez ubytování.

Jak se to dá obejít, ukazuje situace v další tyrolské obci St. Anton am Arlberg. Místní starosta Helmut Mall si oficiálně stěžuje na časté porušování pravidel lockdownu ze strany místních hoteliérů, v důsledku kterého se podle něj v St. Antonu usadily desítky mladých Skandinávců a Britů. „Pronajímání hotelových pokojů není povoleno. Jenže bohužel je ve vesnici několik podniků, které vám poskytnou ubytování formou registrace přechodného bydliště pro lidi, kteří předstírají hledání práce,“ uvedl Mall. 

Ve skutečnosti jsou podle něj mladí cizinci ve vesnici proto, aby si zalyžovali a pobavili se, čímž mohou přispět k šíření nákazy. „Žádná pracovní místa u nás totiž  nejsou,“ uvedl Mall. Starostovi se podvádění s pronajímáním hotelových pokojů vůbec nelíbí, kromě výzev v obecním zpravodaji s ním ale nemůže údajně nic dělat.  Zasáhnout, pokud na to najdou páky, musí policie a úřady. Už dnes se ale podle starosty dělí obyvatelé a podnikatelé v St. Antonu na ty, kteří předpisy bezvýhradně dodržují (těch je údajně naprostá většina), a pak na ty, kteří je kvůli zisku porušují. „To v obci vyvolá opravdu zlou krev,“ řekl Mall.

Falešní instruktoři

Jak rozdílný, až absurdní může být výklad pravidel pro lyžování v době covidu ukazuje další případ z tyrolské obce Jochberg. Tady se nákaza potvrdila u 17 z celkem 38 mladých Britů, kteří jsou tu ubytováni oficiálně v rámci výcviku budoucích lyžařských instruktorů. Nakaženým Britům zítra končí karanténa, infekci přežili bez větších potíží.

Majitel společnosti, která Brity učila lyžovat a připravovat se na práci instruktora, tvrdí, že žádné předpisy neporušil. Britské instruktory prý zaměstnává běžně, protože do střediska jezdí obvykle i řada Britů, a prý nešlo o žádné turistické lyžování, natož kurz, ale skutečně o „pracovní výcvik“ , který protiepidemické předpisy v Rakousku nezakazují.

Jenže na to okamžitě reagoval předseda Tyrolského svazu lyžařských instruktorů Christian Anbenthung. Podle něj se totiž ve skutečnosti nejednalo o žádný výcvik, ale o „absurdní obchodní model“, založený na obcházení pravidel a opatření proti covidu. Budoucí „instruktoři„ totiž nebyli žádní zkušení lyžaři. „Pokud chce někdo zaměstnat lyžařského instruktora, z logiky věci si najímá někoho, kdo už před instruktorským výcvikem umí dobře lyžovat. Ten, kdo nejprve potřebuje drahý soukromý kurz, aby získal základní potřebné dovednosti, je od začátku zcela nevhodný pro tuto práci,“ uvedl Anbenthung. Majitel „lyžařské školy“ tak podle něj zcela evidentně pořádal běžný lyžařský kurz za úplatu, ačkoliv oficiálně jsou tyto aktivity během lockdownu dovolené jen pro malé skupiny lidí ze společné domácnosti.

Golf v Africe

Podezřelí z šíření nákazy ale nejsou jen zahraniční turisté. Policie prošetřuje podezření, že někteří hoteliéři v Zillertalu využili vánočního a silvestrovského uzavření středisek a odletěli hrát golf do Afriky. Podle zatím nepotvrzených zpráv měli někteří z nich po návratu pozitivní výsledek testu na jihoafrickou mutaci koronaviru a mohli tak tuto variantu zavléct do Rakouska.

Elmar Rizzoli, vedoucí „krizového štábu pro covid-19“ v Tyrolsku, toto podezření rakouské agentuře APA potvrdil. Podle ní policisté podezírají některé hoteliéry, že po návratu z Afriky nedodrželi stanovenou karanténu, a spustili tak další řetězec infekcí.

Vzhledem k tomu, co se ve střediscích děje, se každopádně v Rakousku znovu rozhořela debata o tom, zda by se měly areály úplně uzavřít, či nikoliv. „Otevření areálů pro domácí lyžaře bylo rozhodnutím spolkových zemí, které vláda akceptovala. Nyní ale tento krok mnozí kritizují jako nesprávný,“ řekl INFO.CZ rakouský novinář Manfred Maurer. Pikantní podle něj na celé debatě je, že hlavní „lobbista“ za otevření sjezdovek, lidovec Frantz Hörl, nyní sám onemocněl covidem.

Na druhou stranu lyžování je v Rakousku bezpochyby výrazným zdrojem zaměstnanosti i příjmů z cestovního ruchu, takřka pro žádnou jinou zemi na světě neznamená „zimní cestovní ruch“ tolik jako právě pro naše jižní sousedy. Řada velkých rakouských středisek zůstává otevřená, i když jen pro domácí. Mnoho menších areálů však neotevřelo, ekonomicky by se jim za daných okolností provoz nevyplatil. 

Podle Maurera ale v zemi každopádně roste frustrace z toho, že ani poměrně přísný lockdown zatím nevede k očekávanému zastavení šíření nákazy. V rámci sedmidenních cyklů poklesl počet nových nákaz na 100 000 obyvatel ze 121,2 během týdne na současných 120,4, tedy jen nepatrně. „Lockdown není příliš efektivní, protože mnozí pravidla nedodržují nebo obcházejí,“  řekl Maurer. Vláda by měla příští týden rozhodnout o případné další úpravě protiepidemických opatření.

sinfin.digital