Napětí mezi Čínou a Indií roste. Země si vyhrožují válkou kvůli horskému průsmyku

Info.cz, adk

18. 08. 2017 • 08:15

Zatímco svět sleduje dění na Korejském poloostrově, rýsuje se konflikt v úplně jiné oblasti. Čína a Indie již několik týdnů svádí slovní spor o oblast průsmyku Doka na hranici s Bhútánem. Chce tam postavit silnici, jež by výrazně usnadnila přesun vojsk v případě války.

Čína chce do průsmyku Doka postavit silnici. O hraniční území se však dlouhodobě vedou spory. Kromě nejlidnatější země světa si ho nárokuje i Bhútán. Indii váže s malou monarchií úzké spojenectví. Poskytuje jí i vojenskou a finanční pomoc.

Ačkoli indický ministr zahraničí tvrdí, že vidí řešení sporu v dialogu, podle Číny překročily v posledních dvou měsících hranici více než tři stovky vojáků, kteří brání ve stavbě silnice. Peking to označil za nelegální akci a bezohlednost. Nové Dílí vyzval, aby vojáky stáhlo, pokud chce udržet mír.

Čína považuje události za přímou hrozbu pro její teritoriální integritu. Analytici upozorňují, že Doka není jediné místo na téměř 3600 kilometrů dlouhé hranici s Indií, o něž se vedou spory. Poprvé ale zahrnují i třetí zemi – zmíněný Bhútán.

„Je to nejvážnější krize mezi Indií a Čínou za posledních třicet let,“ cituje list Washington Post analytika Shashanka Joshiho z londýnského Royal United Services Institute, podle nějž bude úspěchem, pokud se podaří vyhnout eskalaci konfliktu.

Indie se obává, že by stavěná cesta usnadnila čínským vojskům přístup do strategicky významného koridoru Siliguri v Západním Bengálsku. Koridor odděluje západní část země od jejího zbytku.

Vztahy obou jaderných velmocí jsou dlouhodobě napjaté. V roce 2014 to přitom vypadalo, že by se mohly zklidnit. Do premiérského křesla nastoupil v Indii Narendra Modi, označovaný za nejvíce pročínského šéfa vlády od roku 1962.

Prvotní nadšení a lákání investorů však polevilo poté, co Modi přestal důvěřovat čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Peking zablokoval indickou žádost o vstup do Skupiny jaderných dodavatelů i snahy označit pakistánského islámského vůdce Masúda Azhara za teroristu. Čína Indii zase vyčítá, že podporuje tibetské separatisty, když umožnila Dalajlámovi navštívit významný budhistický kláštěr v oblasti, kterou Peking označuje jako součást Tibetu.

Vysloužilý generál čínské lidové osvobozenecké armády PLA se domnívá, že Čína bude chtít Indy z Doky vypudit. Doufá však, že se vše obejde bez krveprolití. „Nebudeme první, kdo vystřelí. Ale to, zda bude válka, závisí na Indech. Nicméně pokud vypálí první výstřel, ztratí kontrolu a iniciativu,“ komentuje.

Indie se na případný konflikt už nyní připravuje. Přijala řadu opatření, která jí umožní pružně reagovat na eskalaci událostí. Ta zahrnují například přesun dvou divizí do oblasti, aby se aklimatizovaly na vysokou nadmořskou výšku.

SDÍLET