Napětí na Blízkém východě houstne. Saúdská Arábie vyzvala občany, aby se rychle vrátili z Libanonu

Saúdská Arábie varovala své občany, aby nejezdili do Libanonu a požádala ty, kteří v zemi žijí nebo tu jsou na návštěvě, aby se okamžitě vrátili domů. Výzva saúdskoarabským občanům je dalším symbolem rostoucího napětí, ke kterému došlo po sobotní rezignaci libanonského premiéra Sa’ada al-Harírího. Podle expertů rezignace – možná zcela nedobrovolná – prohloubí dlouhodobou nenávist a rivalitu mezi šíitským Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábií, která by mohla vyústit v zástupný konflikt právě na území Libanonu.

Saúdskoarabské ministerstvo dnes prostřednictvím oficiální zpravodajské agentury napsalo, že „kvůli okolnostem v Libanonské republice království žádá své občany“, kteří se tam nacházejí, aby zemi neprodleně opustili.

Saúdský princ topí pod blízkovýchodním kotlem: Jsme ve válce s Íránem. Propukne boj v Libanonu?

Prohlášení přišlo poté, co nejmenovaný libanonský vládní zdroj agentuře Reuters sdělil, že podle libanonských představitelů je sunnitský premiér Harírí zadržován v Saúdské Arábii, odkud také v sobotu oznámil svou rezignaci, a budou se ho za pomoci dalších arabských zemí dostat zpět do vlasti. Vedení Saúdská Arábie, která má s rodinou Harírího velmi dobré vztahy, však takové nařčení popírá.

Nečekaná rezignace ale přiživuje spekulace, podle kterých se Harírí ocitl uprostřed boje regionálních mocností Saúdské Arábie a Íránu. Když svůj krok odůvodňoval, řekl, že se bojí o svůj život a že v Libanonu vládne atmosféra podobná té, v níž byl zavražděn jeho otec Rafík Harírí. Vražda se tehdy připisovala kruhům napojeným na Sýrii, což je hlavně šíitský Hizballáh. Tuto organizaci podporuje Írán a společně bojují na straně syrské vlády v Sýrii. Podle Saúdské Arábie však šíitský Hizballáh ovládl politický systém v Libanonu.

Hledá se princ: Má saúdskoarabský král krev na rukou? Kolují zprávy, že zastřelili jeho rivala

Harírí zprávy o svém nedobrovolném pobytu v Saúdské Arábii veřejně nepopřel. V rezignačním projevu, který učinil ze Saúdské Arábie, ale kritizoval Hizballáh a Írán. „Libanon povstane jako v minulosti. Odřízneme všechny ruce, které u nás nemají co dělat,“ prohlásil Harírí v televizním projevu, během kterého rezignoval.

Jak už INFO.CZ psalo, tato rétorika může například podle komentátora Amína Muhammada Hably z al-Džazíry znamenat jistý stupeň přípravy na válku. Napětí je cítit také z prohlášení izraelského ministra obrany Avigdora Liebermana, který po Sa’adově rezignaci potvrdil připravenost izraelské armády postavit se v případě nutnosti Íránu a jeho spojencům.

SDÍLET
sinfin.digital