Nápis Arbeit macht frei ukradený z Dachau našli v Norsku

Nechvalně proslulý nápis zmizel z brány bývalého německého koncentračního tábora Dachau v roce 2014. Teď ho nejspíš našla norská policie díky anonymnímu oznámení. Zloděje ale ještě nemá.

„Po anonymním upozornění policie z Bergenu nalezla a zabavila kované železné dveře s tímto známým nápisem,“ uvedli bavorští strážci zákona bez zmínky o možných podezřelých. Policie obou zemí budou nyní záležitost prošetřovat.

Snímek zveřejněný bavorskou policií

Dachau

Byl prvním velkým trvalým koncentračním táborem nacistů a stal se modelem pro pozdější podobná zařízení. Podle dostupných údajů jím prošlo víc než 200 tisíc lidí, z nichž nejméně 30 tisíc nepřežilo.

Neznámí zloději asi metr široké a dva metry vysoké mřížové dveře, které byly součástí vstupní brány, ukradli v noci na 2. listopadu 2014. Po několika měsících místo nich úřady nainstalovaly repliku.

„Domníváme se, že krádež měla krajně pravicové pozadí. Ale nejsou pro to žádné důkazy,“ řekl tehdy Karl Freller, ředitel nadace pečující o někdejší nacistické koncentrační tábory v Bavorsku Dachau a Flossenbürg.

SDÍLET
sinfin.digital