NATO ujišťuje Ukrajinu, že podpora kvůli konfliktu na Blízkém východě nepoleví

Prezident Volodymyr Zelenskyj se ve středu poprvé a nečekaně zjevil na schůzce ministrů obrany západních zemí, které dodávají zbraně na Ukrajinu. Vyjádřil tím mimo jiné obavy, že by nynější nečekaný výbuch násilí mezi Palestinci a Izraelci mohl odvrátit prvořadou pozornost Západu od Ukrajiny, zvlášť pokud by tento nový konflikt přerostl regionální rozměry. Nejvyšší představitelé NATO ho ale ujistili, že se nic takového nestane.

Ministři obrany členských zemí Severoatlantické aliance a dalších států se sešli ve středu nejprve ve formátu „Ramsteinské kontaktní skupiny“, nazvané podle americké letecké základny v německém Ramsteinu, kde se schůze zaměřená na koordinaci vojenské pomoci Ruskem napadené Ukrajině konala poprvé. 

Jednatřicet členských zemí NATO pak pokračovalo, spolu se Zelenským, zasedáním Rady „NATO-Ukrajina“, jež byla zřízena na červencovém summitu aliance ve Vilniusu. Sami ministři členských zemí poté jednali do čtvrtečního odpoledne. Za zmínku stojí, že česká ministryně Jana Černochová vyslala na tuto dosti zásadní schůzi svého náměstka.

Ve čtvrtek se schůze na dálku zúčastnil také izraelský ministr obrany Jo'av Galant. Podle slov generálního tajemníka Jense Stoltenberga se mu dostalo jednoznačné podpory, ale s jistými podmínkami. „Izrael má plné právo se bránit,“ uvedl Stoltenberg. Druhým dechem však dodal, že „zásadní je ochrana civilistů.“ Americký ministr Lloyd Austin o poznání smířlivěji řekl, že k momentálním novým dodávkám amerických zbraní do Izraele se neváží žádné podmínky – Spojené státy předpokládají, že profesionální izraelská armáda s nimi naloží jak se patří, ovšem při „dodržení pravidla proporcionality“.

Izraelské masové bombardování pásma Gazy a přípravy na ozbrojený pozemní útok vyvolávají obavy z krveprolití, které by mohlo podnítit širší povstání na Izraelem okupovaných palestinských územích a také mezinárodní odsouzení Izraele. Znamenalo by zřejmě také konec všech amerických snah o sbližování Izraele s arabskými zeměmi, zejména v poslední době se Saúdskou Arábií. 

Izrael se pokouší připravit půdu zdůrazňováním zvěrstev, jakých se ozbrojenci Hamásu v sobotu a v neděli dopouštěli v židovských vesnicích poblíž Gazy. Gallant dnes ministrům NATO promítl video – podle Stoltenberga „šokující“.

NATO bude podporovat Ukrajinu i Izrael, důkazem jsou další závazky

Zelenskyj si dával dobrý pozor, aby nikterak nezpochybnil západní a zejména americkou podporu Izraeli. Už od víkendu vyhlašoval empatii vůči izraelským obětem teroristického útoku Hamásu. A jak konstatovali pozorovatelé, podstatně více než kolik se jí dostalo Ukrajině ze strany židovského státu 24. února 2022. 

Zároveň ovšem argumentoval tím, že boj proti agresivnímu Rusku a islámskému terorismu je ve skutečnosti bojem proti podobnému zlu. A že oslabit odpor v jednom směru znamená posílit druhého protivníka, což by nebylo žádoucí. I byť jen dočasné oslabení západní pomoci by ukrajinské úsilí zkomplikovalo. „Musíme vyvinout ještě větší tlak, aby agresor rychleji zeslábl a neměl čas se našemu tlaku přizpůsobit. Musíme zajistit, aby Rusko směřovalo k porážce,“ připomněl ministrům minulé proklamace jejich vlád.

Po loňské zkušenosti Zelenskyj očekává, že s příchodem zimy ruský prezident Vladimir Putin „evidentně obnoví“ systematické ničení civilní ukrajinské infrastruktury s cílem demoralizovat obyvatelstvo přerušováním dodávek elektřiny a tepla. Ví také, že se tenčí západní zásoby zbraní a munice a že zbrojní průmysl nestačí poptávce, navzdory snahám ho posílit. „Vidíme už na dno pytle,“ upozornil minulý týden šéf vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer.

Erdogan využil summit NATO k šikovnému obchodu. V otázce Ukrajiny aliance zahnala sama sebe do kouta

sinfin.digital