Nechali umřít důchodce, protože ho měli za bezdomovce. Za lhostejnost zaplatí vysoké pokuty

Vysoké pokuty uložil dnes německý soud v Essenu třem klientům jedné z místních bank, kteří nepomohli seniorovi, jenž se loni zhroutil u bankomatů a následně zemřel. Dva muži a jedna žena, kteří 83letého důchodce považovali za spícího bezdomovce, nechali bezvládné tělo bez povšimnutí, informovala agentura DPA.

Kamery umístěné v prostoru u bankomatů zaznamenaly celkem čtyři osoby, které seniorovi v bezvědomí neposkytly pomoc a pouze jej obešly či překročily. Tři z nich dnes dostaly pokuty od 2400 do 3600 eur (od 62 700 do 94 000 korun). Čtvrtou osobu soud teprve čeká. Německá média o případu psala jako o „soudu s lhostejností“.

Obžalovaní se bránili, že považovali muže za spícího bezdomovce. Devětatřicetiletá žena uvedla, že ji v minulosti bezdomovci několikrát obtěžovali, a proto se bála ležícího muže oslovit. Podle policisty, který na místě zasahoval, ale bylo jasné, že o bezdomovce nejde.

Třiaosmdesátiletý muž zkolaboval v budově banky v západoněmeckém městě Essen loni v říjnu. Pomoc mu po dvaceti minutách poskytl až pátý klient banky, který do prostoru u bankomatů přišel. V nemocnici senior po několika dnech zemřel. Podle soudního znalce ale nelze říci, že by mu včasná pomoc život určitě zachránila.

SDÍLET
sinfin.digital