„Neházejte nás do jednoho pytle s teroristy,“ volají po útoku běženci v Německu

Eliška Kubátová

Pondělní teroristický útok v centru Berlína zasáhl téměř celou Evropu. Jako každý podobný incident vyvolal v části lidí strach. Obavy kvůli němu ale mají také uprchlíci hledající v Evropě útočiště před konflikty v jejich domovských zemích. Bojí se, že se napětí ve společnosti obrátí proti nim. Protiuprchlické nálady posílil fakt, že policie původně zadržela pákistánského běžence. Později uvedla, že není viníkem tragédie.

„Samozřejmě, že máme strach,“ říká britskému deníku The Guardian 26letý Syřan Ibrahim Sufi, který přebývá v jednom z hangárů bývalého letiště Tempelhof. „Máme obavy, jak se na nás bude po teroristickém útoku německá veřejnost dívat,“ dodává. „Můj vzkaz pro Němce je: Neodsuzujte každého, negeneralizujte.“

Letiště Tempelhof, které patřilo mezi chlouby Adolfa Hitlera, přestalo fungovat před osmi lety. Nacistický vůdce z něj chtěl mít letiště číslo jedna Třetí říše. Dnes slouží jako ubytovací zařízení pro uprchlíky. Sem také v hodinách po útoku vedla první stopa, než německá policie v úterý upřesnila, že to byl omyl. K útoku se mezitím přihlásil tzv. Islámský stát.

Masakr v Berlíně s odstupem 24 hodin: Jediného podezřelého propustili, k činu se hlásí IS

sinfin.digital