„Neházejte nás do jednoho pytle s teroristy,“ volají po útoku běženci v Německu

Pondělní teroristický útok v centru Berlína zasáhl téměř celou Evropu. Jako každý podobný incident vyvolal v části lidí strach. Obavy kvůli němu ale mají také uprchlíci hledající v Evropě útočiště před konflikty v jejich domovských zemích. Bojí se, že se napětí ve společnosti obrátí proti nim. Protiuprchlické nálady posílil fakt, že policie původně zadržela pákistánského běžence. Později uvedla, že není viníkem tragédie.

„Samozřejmě, že máme strach,“ říká britskému deníku The Guardian 26letý Syřan Ibrahim Sufi, který přebývá v jednom z hangárů bývalého letiště Tempelhof. „Máme obavy, jak se na nás bude po teroristickém útoku německá veřejnost dívat,“ dodává. „Můj vzkaz pro Němce je: Neodsuzujte každého, negeneralizujte.“

Letiště Tempelhof, které patřilo mezi chlouby Adolfa Hitlera, přestalo fungovat před osmi lety. Nacistický vůdce z něj chtěl mít letiště číslo jedna Třetí říše. Dnes slouží jako ubytovací zařízení pro uprchlíky. Sem také v hodinách po útoku vedla první stopa, než německá policie v úterý upřesnila, že to byl omyl. K útoku se mezitím přihlásil tzv. Islámský stát.

Masakr v Berlíně s odstupem 24 hodin: Jediného podezřelého propustili, k činu se hlásí IS

Obavy vyjadřuje také 45letý Amar původem ze Sýrie. „Doufám, že to, co tento člověk udělal, nepošpiní reputaci uprchlíků, kteří jsou Německu velmi vděční.“ Z teroristického útoku je sklíčen také 32letý syrský uprchlík Jaser. „Utekli jsme před tímto typem terorismu a pronásleduje nás i tady.“

Letos a loni do Německa přišel víc než milion migrantů, především muslimů ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Právě kvůli migrační krizi se zhoršil pohled Němců na přistěhovalectví, což pocítili také uprchlíci v Berlíně. Loni tamní policie zaznamenala celkem 59 útoků na uprchlické ubytovny, letos jich bylo nejméně 48.

Kvůli příchodu velkého počtu migrantů také utrpěla podpora kancléřky Angely Merkelové a právě včerejší teroristické útoky znamenají další munici pro její kritiky. Na to, kdo za útokem skutečně stál, čeká jen někdo. Vládnou emoce. 

V nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Kdo byl polský řidič zavražděný v Berlíně?

„Otřesné zprávy z Berlína, ale žádné překvapení. Události, jako je tato, budou dědictvím Merkelové,“ napsal na Twitteru britský populistický politik a bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. Jeho slova dobře ilustrují pohled velkého počtu lidí – politiků i těch, kteří se na svět dívají zcela jinou perspektivou

Kritika na účet německé kancléřky se ozvala také z Česka. „Za ten otřesný čin v Berlíně bohužel může migrační politika německé kancléřky Angely Merkelové. To ona dovolila, aby se migranti dostávali do Německa a celé Evropy v nekontrolovaných vlnách, bez dokladů, a tedy bez znalosti, kdo skutečně jsou,“ napsal na svém facebookovém účtu ministr financí Andrej Babiš.

Merkelová po útoku čelí kritice. Otřese se její vláda?

Pro Angelu Merkelovou to ale není poprvé, kdy je v podobné situaci, a s postupujícím časem se z toho poučila. Kritikům sice i tentokrát dala dost příležitostí, aby se do ní a do její migrační politiky strefovali, sama ale ukázala, že i její solidarita má své limity. „Strašné je, pokud to udělal člověk, který přišel do naší země, aby zde vyhledal azyl a bezpečí. Bylo by to velkou ranou pro německý národ, pro všechny občany, kteří se tolik angažovali v pomoci uprchlíkům. A také rána i pro ty, kteří skutečně přišli do naší země, aby zde našli bezpečí před válečnými útrapami,“ řekla kancléřka. Spolu s nedávným voláním po zpřísnění pravidel a po zákazu zahalování na veřejnosti, kterým Merkelová spolu se svoji vládní CDU vábí před nadcházejícími volbami, může poslední útok být jistým bodem obratu. Ale taky jednou z posledních ran, které kancléřka ustojí.

SDÍLET
sinfin.digital