Nejen USA, z UNESCO odchází i Izrael. Organizace je podle kritiků zaujatá

Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu – známá pod zkratkou UNESCO – se otřásla. Odchod s platností ke konci příštího roku oznámily Spojené státy a v zápětí se k nim přidal i Izrael. Právě postoj UNESCO k židovskému státu byl důvodem kroku Washingtonu. USA tvrdí, že rozhodnutí organizace jsou protiizraelská a zaujatá. 

Izraelci v průběhu dne kvitovali rozhodnutí USA. Označili ho za začátek „nové éry“. „Pokud budou diskriminovat Izrael, budou za to muset zaplatit,“ uvedl v prohlášení velvyslanec země při OSN Danny Danon. Izrael se následně k USA připojil a oznámil záměr odejít.

Konec rivality? Palestinské radikální hnutí Hamas podepsalo dohodu s Fatahem

Krok souvisí s několika rezolucemi, jež organizace v minulosti přijala a které Washington vnímá jako protiizraelské. UNESCO vyjádřilo nad krokem hlubokou lítost.

Spojené státy se budou nadále snažit podílet se na činnosti organizace jako pozorovatelský stát, aby mohly přispívat svými „názory, stanovisky a odbornými posudky“, dodala americká diplomacie. Zda o podobné postavení usiluje i Izrael, nebylo po oznámení kroku zřejmé.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Spojené státy přestaly už v roce 2011 posílat organizaci UNESCO příspěvky poté, co se jejím členem stala Palestina. Ke stejnému kroku tehdy přistoupil i Izrael. USA přitom v minulosti byly největším plátcem příspěvků organizace. V současnosti organizaci dluží podle agentury AP kolem 550 milionů dolarů (12 miliard Kč).

Letos v květnu vyzvala vládu k pozastavení placení členských příspěvků také česká Poslanecká sněmovna. Důvodem bylo přijetí rezoluce, která kritizovala Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě a označila je za porušení mezinárodního práva. Podle Izraele popírala židovské vazby na Chrámovou horu, která je jedním z nejposvátnějších míst v Jeruzalémě.

V červenci přijalo UNESCO na seznam kulturního dědictví Hebronské staré město a to jako ohroženou palestinskou památku. Na seznam se tak dostala i Hrobka proroků, kterou Židé uctívají jako Hrobku patriarchů. Izrael označil rozhodnutí za přepisování historie, protože označením místa jako palestinského se podle něj Židům upírá jejich role v této části dnešního Západního břehu Jordánu. Izrael část palestinského Hebronu okupuje a pod okupovanou zónu spadá i hrobka.

Už loni přijalo UNESCO na návrh arabských zemí rezoluci, ve které používalo pro místa v jeruzalémském historickém jádru pouze arabské názvy. Podle Izraele dokument opomíjel tisíciletý vztah Židů k Jeruzalému.

Spojené státy už jednou UNESCO opustily, a to v roce 1984. Za důvod tehdy označily protizápadní politizaci a neefektivní řízení. Zpět se vrátily teprve v roce 2003.

SDÍLET
sinfin.digital