Nejhorší porážka povstalců za 4 roky. Armáda v Aleppu přetnula jejich území

Syrská armáda pokračuje v ofenzivě ve východním Aleppu a ovládla čtvrť klíčovou Sachúr. Území ovládané povstalci tak rozdělila na dvě části. Rebelové údajně přišli o celou severovýchodní část města a utrpěli nejhorší územní ztrátu za čtyři roky, co se v Aleppu bojuje.

Syrské jednotky dělají v Aleppu další zlomový krok. Čtvrť Sachúr je v rukou syrské armády. Prohlášení státní televize posléze potvrdili i exiloví pozorovatelé. Podle nich povstalci přišli o největší část území od roku 2012, kdy se o rozdělené Aleppo bojuje.

„Opozice během mohutného postupu vládních jednotek ztratila více než třetinu oblastí, které v Aleppu ovládala.“

Boje v posledních dnech vyhnaly z východní části města nejméně 10.000 obyvatel, přičemž minimálně 6000 jich odešlo do malé enklávy Šajch Maksúd ovládané kurdskými milicemi a ostatní se uchýlili do čtvrtí pod vládní kontrolou. Podle odhadů je ve východní části Aleppa více než 250.000 lidí, kteří nemají přístup ke zdroji potravin ani lékům.

Syrská armáda s pomocí spojenců zahájila ofenzívu před dvěma týdny. Spoléhá především na schopnost ruského letectva, díky kterému se po měsících neúspěchů dokázala pohnout dopředu.

Aleppo

Povstalci informaci o nejnovějším postupu vládních jednotek, které jsou podporovány tisícovkami šíitských bojovníků z Libanonu, Iráku a Íránu i příležitostnými nálety ruského letectva, v Halabu zatím oficiálně nekomentovali. Někteří nejmenovaní povstalečtí představitelé ji popírají, další tvrdí, že situace na bojišti je chaotická.

"Rebelové ztratili kontrolu nad všemi čtvrtěmi na severovýchodě Aleppa. Jedná se o největší porážku pro opozici ve městě od roku 2012," řekl dnes agentuře Reuters představitel SOHR Rámí Abdulrahmán. "Opozice během mohutného postupu vládních jednotek ztratila více než třetinu oblastí, které v Aleppu ovládala," dodal.

8 věcí, které se stanou po pádu syrského Aleppa

Znovuzískání Aleppa je klíčové pro syrský režim – právě tam se vede rozhodující bitva armády s Asadovou opozicí. Východní Aleppo bylo pod vládou rebelů poslední čtyři roky. Kdysi se jednalo o nejlidnatější město země a po Damašku druhé nejdůležitější centrum.

SDÍLET
sinfin.digital