Největší v historii. 5 důvodů, proč sledovat volby v Mexiku

01. 07. 2018 • 13:00

Takové volby ještě v Mexiku nebyly. Latinskoamerickou zemi dnes čeká zvolení nejvíce politiků ve své historii. Na osmdesát osm milionů Mexičanů s volebním právem bude hlasovat o novém prezidentovi, členech obou komor parlamentu, starostech i městských zastupitelích. Celkem je k dispozici osmnáct tisíc volených pozic. Zde je pět hlavních důvodů, proč se podle webu britské televize BBC vyplatí mexické volby sledovat.

Největší volby v historii

Jedná se o největší volby, které kdy v Mexiku proběhly. Nikdy v historii země nebylo zvoleno více politiků, dnes se hraje o 18 tisíc úřadů, tvrdí Národní volební úřad, na který se odvolává zpravodajský server BBC. Nejsledovanější bude souboj o křeslo prezidenta, lidé ale zvolí i pět stovek nových poslanců dolní komory parlamentu, 128 senátorů, osm guvernérů a nespočet starostů a lokálních zastupitelů.

Výsledky voleb proto budou mít vliv na lokální, regionální i federální úrovni. A Mexičané doufají, že nově zvolená administrativa bude schopná vyřešit otázky, které je denně pálí: vlny násilí spojené s působením drogových gangů, stále obtížnější ekonomickou situaci i aktuální ekonomicko-politické výzvy na severní hranici země.

AMLO slibuje změnu

Od roku 1929 do přelomu milénia Mexiku vládli prezidenti jediné politické strany – Institucionální revoluční strany (PRI). Až poté se ke slovu na dvanáct let dostala konzervativní Národní akční strana (PAN) se svými prezidenty Vincentem Foxem a Felipem Calderónem, před šesti lety si ale obě strany nejvyšší ústavní úřad opět prohodily, když se hlavou Mexika stal Enrique Peňa Nieto (PRI). Nyní se ale přepisují dějiny.

Na nejvyšší úřad v zemi chtějí dosáhnout čtyři kandidáti, podle předvolebních průzkumů má však největší šanci politik Andrés Manuel López Obrador, běžně nazývaný AMLO. Levicový populista nepřísluší ani k jedné z tradičních stran a slibuje přinést změnu stavu, se kterým historické politické strany nic nezmohly. „Jeho vítězství by v zemi znamenalo politické zemětřesení,“ podotýká server BBC.

Plné márnice

Poslední období je pro Mexiko obzvlášť náročné. Zemi totiž opět pohlcuje vlna vražd a násilí, která má své pozadí v přítomnosti drogových gangů. V posledním roce bylo v Mexiku zavražděno 25 tisíc lidí (v Česku jen 146 vražd), letošní čísla naznačují, že by počet zavražděných mohl být ještě větší.

Do márnic přitom často míří i politici. Od loňského září jich bylo zavražděno 133, mnozí z nich měli v dnešních super-volbách kandidovat. Další stovky politiků pak raději svou kandidaturu stáhly a našly si bezpečnější kariéru. Vyřešit tento dlouhodobý problém bude jednou z hlavních výzev pro nového prezidenta. 

Vztahy s USA

Dalším z velkých úkolů pro novou mexickou administrativu a zejména pro nového prezidenta bude vyjasnění vztahů se Spojenými státy, které se od nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta rapidně zhoršily. Americká administrativa totiž plánuje na své jižní hranici postavit velkou zeď, za kterou chce nechat zaplatit právě Mexičany, chce zrušit či výrazně revidovat severoamerickou obchodní smlouvu NAFTA a nedávno vůči Mexiku zavedla dovozní cla na vybrané zboží.

„Mexičané sem do USA přivážejí drogy, přivážejí kriminalitu. Znásilňují. Někteří, předpokládám, jsou dobří lidé,“ řekl o Mexiku během své volební kampaně Donald Trump. Mexiko se ale nenechá Trumpem zastrašovat, naznačili všichni kandidáti na prezidenta. Asi nejvíce se podle politologů proti Trumpovi vymezil právě AMLO, což mu může přinést více hlasů. „Já Trumpa naučím!“ vzkázal svým voličům.

Strategický význam

Sombrera a tequilla? Ale kdež! Mexiko hraje v byznysu a politice Latinské Ameriky prim. Jde o druhou největší ekonomiku regionu a důležitého vývozce ropy. Extrémně strategický význam má i proto, že skrze něj vede hlavní migrační trasa, kterou se migranti z Jižní Ameriky dostávají do Spojených států. Se zemí a její 125 milionovou populací je proto třeba počítat.