Němci protestují proti úspěchu AfD. Naplno vyhřezly rozdíly mezi východem a západem země

Info.cz, adk

25. 09. 2017 • 17:00

Nečekaný úspěch Alternativy pro Německo (AfD) vyhnal do ulic tisíce Němců. Po oznámení odhadů výsledků voleb, v nichž AfD dostala 12,6 procenta hlasů, demonstrovali proti nárůstu vlivu extrémní pravice. Vysoký zisk strany ale ukazuje i jiné šrámy. Německo stále nepřekonalo rozdíly z dob studené války.

Je to nevídaný úspěch a nic na něm nemění ani fakt, že na AfD nebude mít s největší pravděpodobností podíl na vládě. Populistické straně kritizující vládní imigrační politiku a Evropskou unii uvěřilo více než 12 procent Němců.

Tisíce jiných ale v obavě z plíživé ztráty charakteru své země vyrazily ještě v neděli večer do ulic. V centru Berlína na náměstí Alexanderplatz se jich sešlo asi 700. Křičeli hesla jako „Rasismus není alternativa“ „AfD je spolek rasistů“ nebo „Pryč s nacisty“.

Smutný den historie

„Myslím, že zvlášť v dobách jako je tato, je velice důležité vystoupit proti rasismu a xenofobii a proti krajně pravicovým ideologiím, za kterými AfD bohužel stojí,“ prohlásila pro televizi Deutsche Welle 22letá Lisa.

Podobné protesty se odehrály například v Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Frankfurtu, Mnichově a dalších městech. Demonstrace se neobešly bez incidentů. Podle agentury Reuters v Berlíně házeli protestující předměty na balkón, kde stáli příznivci AfD.

„Nikdy jsem si nemyslel, že AfD může získat tolik. Je to smutný den pro Německo, zvlášť když se ohlédneme do naší historie,“ cituje CNN 25letého berlínského demonstranta Juliuse.

Jak ukazují volební výsledky, historie není zapomenuta a výrazně ovlivňuje i německou současnost. Byť se Julius odkazoval spíše na nacismus, důležitější pro pochopení úspěchu AfD jsou mnohem čerstvější dějiny.

Východ a západ stále existují

List Morgenpost přinesl detailní inforgrafiku, která zobrazuje, jak volby dopadly v jednotlivých regionech. Z nich vyplývá, že AfD bodovala hlavně na území bývalé NDR, kde končila převážně na druhém místě za vítěznou CDU. V některých oblastech Saska u hranic s Českem dokonce zvítězila.

Mapa odpovídá nedávnému zjištění televize Deutsche Welle, které ukázalo, že strach z migrace není rozhodně jediným faktorem, který žene Němece do náruče nacionalistů. „Myslím, že dělají více než ostatní, než sociální demokraté. Merkelová nic nedělá,“ konstatovala Ivonne Dittmannová, obyvatelka města Pasewalk v někdejší východní části země.

Rozdělení na východ a západ přetrvává i 27 let po sjednocení. Velká část obyvatel bývalé NDR se cítí poražená. Mzdy jsou tu výrazně nižší než v západních zemích a pracovních příležitostí po pádu komunismu ubylo.

„Úspěch AfD v této části Německa pramení z beznaděje, touhy po jednoduchých řešeních a lepšího živobytí. Je tu stále mentalita NDR a málo možností,“ popisuje Brit Bußová, sociální pracovnice z katolické organizace Caritas.

Dříve díky tomu bodovala postkomunistická Levice, nyní její voliče sbírá AfD. A nové koště zatím mete daleko lépe než jeho stará marxistická verze. I proto Merkelová v povolební řeči zdůraznila, že primárním úkolem bude přetáhnout voliče nacionalistů zpět. „Budeme muset vyhrát zpátky hlasy, které získala AfD a to tím, že vyřešíme jejich problémy, budeme adresovat jejich starosti a místy i jejich obavy, ale získáme je zpátky i dobrou politikou.“

SDÍLET