„Neotvírejme Pandořinu skříňku.“ Odborníci na umělou inteligenci varují před vojenskými roboty

Info.cz, abe

21. 08. 2017 • 10:28

Sami roboty vyrábí, nyní před nimi ale varují. Lídři v oboru umělé inteligence odeslali otevřený dopis Organizaci spojených národů (OSN), ve kterém varují před třetí revolucí, kterou by mohli způsobit válečné stroje disponující autonomním rozhodováním. Pod výzvou 116 expertů je podepsán i Čech Marek Rosa z GoodAI.

„Jakmile je jednou vyvineme, spustí roboti s umělou inteligencí (AI) tak vážný válečný konflikt, který jsme ještě nezažili,“ varují podle BBC odborníci v prohlášení. Autonomní stroje nasazené v boji jsou podle nich Pandořinou skříňkou, kterou už nepůjde uzavřít. „Budou to nástroje teroru a despotismu, které budou moci zneužívat teroristé vůči nevinným lidem a hackeři se do nich budou umět nabourat, aby je přeprogramovali k jinému chování,“ vysvětlují odborníci.

Pod otevřený dopis se podepsalo přes sto odborníků na AI, mezi kterými je například i vizionář Elon Musk. Podle nich by mělo dojít k zákazu implementování AI do přístrojů využívaných k boji. Konkrétně chtějí zařadit umělou inteligenci na seznam zakázaných zbraní OSN.

Organizace už v minulosti o tomto tématu diskutovala, i na základě dopisu expertů se ale uskuteční v listopadu další schůzka. Není to ale poprvé, kdy odborníci varují před nebezpečím autonomních zbraní. Už v roce 2015 podepsalo podobnu výzvu jako nyní přes 1 000 technických expertů, mezi kterými byl například i Stephen Hawking nebo spoluzakladatel firmy Apple Steve Wozniak.

Bojoví roboti s umělou inteligencí budou umět vybírat a mířit na cíle bez jakéhokoli zásahu člověka. Právě proti tomuto autonomnímu rozhodování robota o něčí smrti odborníci protestují. Podobné stroje s AI zatím neexistují, podle odborníků je ale lidstvo velice blízko jejich vyvinutí.

SDÍLET