Nizozemský populista-intelektuál boduje odporem k migraci i boji se změnou klimatu

Milan Rokos

Naše newslettery rozesíláme každý týden

22. 03. 2019 • 17:54

Odmítá migraci, ale zároveň neskrývá svůj francouzsko-indonéský původ. Bojuje proti establishmentu, je ale intelektuálem z bohaté rodiny. Po středečních provinčních volbách v Nizozemsku se Thierry Baudet stal další z hvězd evropské nacionalistické pravice.

Nizozemské provinční volby obvykle pozornost evropských médií nepřitahují, raketový vzestup populistické strany Fórum pro demokracii (FvD) to ale změnil. Triumf 36letého lídra strany Thierryho Baudeta ukázal, že i tradičně liberální země zažívá další vlnu nacionalismu a euroskepticismu, který zahájili Pim Fortuyn a později Geert Wilders.

Překvapivý úspěch FvD komplikuje život vládě premiéra Marka Rutteho, která ztratila většinu v horní komoře parlamentu, a bude proto muset pro svoji politiku shánět podporu i mimo čtyřčlennou vládní koalici. U Baudetovy strany ji zcela jistě nenajde.

Baudet přitom svou stranu založil před pouhými dvěma lety a to – podobně jako jeho souputník Wilders – na boji proti migraci. Své hlavní téma, jímž jsou národní identita a národní stát ohrožované multikulturalismem, už ostatně použil jako hlavní teze své rigorózní práce na univerzitě v Leidenu. Baudet tam vystudoval práva a historii.

Islamofobii se vyhýbá

Na rozdíl od Wilderse působí podstatně kultivovanějším dojmem a vyhýbá se otevřené islamofobii, na níž sází jeho konkurent. „Baudet je mírnější verzí Wilderse, obrací se na vzdělanější publikum a pěstuje si image intelektuála. Bojuje proti establishmentu, on sám je ale paradoxně jeho součástí,“ řekl INFO.CZ zdroj z nizozemské diplomacie, který si nepřál být jmenován.

I díky jisté umírněnosti se Baudetovi podařilo „přetáhnout“ voliče jak stranám Rutteho koalice, tak Wildersově Straně svobody i opozičním socialistům. K zisku 13 křesel v Senátu (Rutteho liberálové získali o jedno méně) mu pomohla především populistická rétorika napadající elity, novináře a politickou korektnost.

Baudetova strana volá po uspořádání referenda o odchodu z Evropské unie, prosazuje sblížení s Ruskem a odmítá náklady na boj s klimatickými změnami. O migraci mluví jako o hrozbě pro národní identitu i celou Evropu. Nizozemskou politiku označuje za kartel a média obviňuje, že mu nedávají dostatečný prostor. O to více se proto soustřeďuje na sociální sítě, jako jsou Twitter, Facebook nebo YouTube.

„Stojíme v troskách toho, co kdysi bývala nejkrásnější civilizace,“ citovala stanice Deutsche Welle z jeho vítězného projevu.

Citáty z latiny a převážně mužští voliči s nižším vzděláním

Sám Baudet je vynikajícím řečníkem, používá citáty z latiny a čte filozofické knihy. Ve své kanceláři také rád hraje šachy nebo na klavír. Jeho voliči jsou ale jiní – podle průzkumů jsou to především muži ve věku 35 až 64 let, kteří příliš nečtou noviny a mají střední nebo nižší vzdělání.

V poslední době na sebe podle agentury AFP upoutal pozornost i snímkem, na němž pózoval nahý u bazénu a rukou si zakrýval pohlaví. Díky fotografii se mu začalo přezdívat „politický dandy“. Kromě toho se rád fotí s různými politickými a ideovými spojenci, ať už jde o maďarského premiéra Viktora Orbána, bývalého šéfa britské diplomacie Borise Johnsona nebo filozofa Rogera Scrutona.

Nizozemský komentátor Syp Wynia upozorňuje, že výsledek voleb značně ovlivnila klimatická politika vlády. Zatímco v parlamentních volbách před dvěma lety nebylo téma klimatických změn příliš důležité, letos se stalo jedním z hlavních motivů kampaně. „Dohoda na vládní koalici rázem udělala z Nizozemska světového šampiona v klimatické politice. O pár měsíců později měly být všechny domy bez plynového vytápění. Účet za to platili z velké části občané, přestože oni nejsou, relativně řečeno, největším zdrojem emisí.“

Pomohl mu i útok v Utrechtu?

Baudet a jeho strana se kriticky stavěli k migračnímu paktu OSN, který byl podepsán v Marrákeši v Maroku. Šéf strany prosazuje migraci po 'australském způsobu', tedy vpustit do země jen ty, o které stát stojí, jinak nechat dveře zavřené.

Fakt, že jeho předci pochází buď z Francie, nebo Valonska, a na druhé straně také z Indonésie, jeho názor nemění. „Nemám problém s lidmi pocházejícími z toho nebo onoho místa světa, jsem jen proti migraci,“ hájí se.

Agentura Reuters spekulovala o tom, že k úspěchu FvD mohl přispět i teroristický útok v Utrechtu, jehož pachatel byl zadržen dva dny před volbami. „Fórum pro demokracii dává v kampani důraz na migraci. Útok, k němuž došlo v Utrechtu, spáchal Nizozemec tureckého původu. Migrace se tak opět dostala do popředí zájmu. Myslím, že ve volbách mu proto pomohl,“ souhlasí výše zmíněný nizozemský diplomat, se kterým INFO.CZ mluvilo.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.