Nostalgičtí Rusové. Kolik z nich by chtělo zpátky Sovětský svaz?

Info.cz

Některým Rusům se stýská po éře Sovětského svazu. V Moskvě otevřeli výstřední restauraci s názvem NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí), což byl ve třicátých a čtyřicátých letech nechvalně známý orgán vnitřní bezpečnosti. Spravoval také pracovní tábory a vězení. Později orgán nahradila KGB.

V restauraci visí obrovský Stalinův portrét. Podobné byly i na jídelních lístcích, vedení restaurace je ale stáhlo. Podnik totiž vzbudil vlnu nevole na sociálních sítích. „Neumím si představit restauraci Gestapo v Mnichově nebo Berlíně,“ řekl Leonid Gozman, ruský aktivista, napsal server BBC

Na Facebooku také jeden uživatel zveřejnil jména čtyř obětí sovětského režimu, kteří v ulici, kde se nachází restaurace, žili.

Části obyvatel Ruska se stále více stýská po bývalém režimu. Jen 15 procent domácností se domnívá, že se mají lépe než před 25 lety. Před šesti lety si to myslelo 30 procent lidí.

Podle jiného průzkumu si více než polovina Rusů myslí, že by jim bylo lépe, pokud by v zemi zavládl autoritářštější systém, informoval server Guardian. Za pozornost stojí, že mínění se obrací v době, kdy země prochází obdobím, ve kterém se ekonomice zrovna nedaří.

sinfin.digital