Nová naděje. Americká firma chce najít tři roky ztracený let MH370, má to ale háček

vkr

12. 08. 2017 • 11:11

Tři roky čínská, malajsijská a australská vláda hledaly trosky zmizelého letu MH370 s 239 lidmi na palubě. Bez výsledku. Pátrání je přišlo na 160 milionů dolarů, což byl letos v lednu moment, kdy se země rozhodly pátrání přerušit. Ke zlosti pozůstalých. Těm však nyní svítá nová naděje. Americká firma Ocean Infinity se rozhodla pomoci nalézt letoun, jehož zmizení patří k největším záhadám letectví. Nabídka soukromé společnosti má navíc jednu výhodu, kterou vlády budou jen těžko odmítat. 

Ocean Infinity totiž nabídla své služby zdarma. Odměnu si bude nárokovat pouze v případě, že se jí podaří ztracený letoun nalézt. „Podmínky nabídky jsou důvěrné, ale můžu potvrdit, že společnost se rozhodla vzít ekonomické riziko na sebe. V současné chvíli vedeme s patřičnými úřady konstruktivní dialog a doufáme, že naše nabídka se dočká přijetí,“ uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

Nabídka od soukromé firmy přišla již v dubnu a jednání se stále vedou. K vzteku pozůstalých, kteří jsou sdruženi v takzvané skupině Voice370. „Firma tuto nabídku přednesla již na jaře. Proč ji malajsijská vláda zatím ještě nepřijala, když nemá co ztratit?“ ptají se.

Let MH370 se ztratil z radarů 8. března 2014, o jeho osudu se však mnoho neví. „Víme, že letoun spadnul do jižní části Indického oceánu. Nevíme ale, jestli byl kapitán letadla zapletený do zmizení letu, nevíme, proč byl odpovídač vypnutý, a nevíme, proč došlo k pádu,“ tvrdí Voice370.

Letadlo mířilo z malajsijského Kuala Lumpur do Pekingu. Když se dostalo z malajsijského vzdušného prostoru, tak se kapitán s letovým provozem standardně rozloučil. „Dobrou noc, malajsijské tři-sedm-nula.“ V té době letadlo letělo ve standardní letové hladině okolo deseti kilometrů a nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo nějaké problémy.

Po deseti minutách se s letem MH370 spojil kapitán jiného letadla, ale slyšel už jen praskání statické elektřiny a huhlání. Poté letadlo zvýšilo svou letovou hladinu o 3.5 kilometru, aby následně prudce otočilo na západ a kleslo na hladinu 3600 metrů. Podle amerických vyšetřovatelů pak letadlo mohlo v letu pokračovat asi ještě čtyři hodiny, mohlo tedy uletět ještě 3500 kilometrů, než mu došlo palivo.

V následujících měsících a letech se nalezly malé části trupu letadla, hlavní trosky se však nikdy nenalezly. Ocean Infinity se o jejich opětovné přivedení na svět chce pokusit, pokut mu to malajsijká vláda povolí.

SDÍLET