Obrovské vlny, silný vítr a škody za miliardy. V Karibiku před hurikánem zachraňovali i delfíny

Hurikán Irma je asi nyní 360 kilometrů od Miami a provází ho vítr o rychlosti 215 km/h. Podle předpovědi by měl ale cestou od Kuby k Floridě opět zesílit. Na Kubě, jejíž severní pobřeží zasáhl v noci na dnešek způsobil značné škody na majetku. Provázely ho totiž větry o síle až 256 kilometrů za hodinu. I v následujících hodinách, kdy se bude Irma přesouvat ještě podél severního pobřeží Kuby, čekají Kubánce silný vítr, dešť a vysoké vlny, které by v Havaně mohly být až pětimetrové.

Z Kuby, kterou hurikán kategorie pět nezasáhl několik dekád, zatím nejsou hlášeny žádné oběti. Podle místních úřadů je to díky včasné a masové evakuaci. Kuba ze severního pobřeží ve střední části protáhlého ostrova preventivně evakuovala přes milion lidí, včetně 10.000 turistů. Do bezpečí byli převezeni například i delfíni z delfinária na ostrůvku Cayo Guillermo v provincii Ciego de Ávila.

Dochází voda i benzin, je tu zmatek a panika. Říká Češka, která před hurikánem Irma odjíždí z Floridy

Nejvíce zasažena byla na Kubě provincie Ciego de Ávila a Camagüey, kde silný vítr poničil střechy a lámal stromy. Vlny na pobřeží dosahovaly výše pěti až sedmi metrů. Nyní se v této oblasti očekávají vydatné deště. Na souostroví Sabana-Camagüey byly hlášeny výpadky elektrické energie.

Škody sčítají i ostrovy Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Odhady hovoří o nejméně 1,2 miliardách eur (asi 31 miliard korun). Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na francouzskou státní zajišťovnu.

Babiš brutálně zastrašoval policii měsíce před stíháním, Moniku do kauzy navezl, říká Pečinka

 

Podle francouzské zajišťovny Caisse Centrale de Reassurance (CCR) je Irma jednou z nejhorších přírodních katastrof, která postihla francouzské území. Ostrov Svatý Bartoloměj a severní část ostrova Svatý Martin jsou francouzským zámořským územím, oba ostrovy jsou vyhledávaným místem turistů pro své bílé písčité pláže a tyrkysovou barvu moře.

Na obou těchto ostrovech zemřelo tento týden v důsledku hurikánu Irma nejméně 13 lidí.

Zajišťovna CCR uvedla, že škody se týkají obytných domů, vozidel i firem. Na ostrově Svatý Martin je podle místních úřadů nyní neobyvatelných 60 procent domů.

SDÍLET
sinfin.digital