Olaf Scholz v čínské pasti: Jak kancléř pomáhá „rudému synovi Nebes“ budovat image obrovské síly a moci

KOMENTÁŘ JANA ŽELEZNÉHO | Při sledování výjevů ze světa mezinárodní politiky se občas nemohu zbavit určitého pocitu déjà vu. Některé scény jsou přitom poměrně barvité a představují spíše volnější, o to však zajímavější asociace. Přesně jedna taková se zrodila v mé hlavě při čtení prohlášení čínské agentury Sin-chua o návštěvě německého kancléře Olafa Scholze v Pekingu, respektive spíše o otevřených verbálních políčcích, které mu tamní prezident Si Ťin-pching udělil.

Okamžitě se mi vybavila kapitola ze svého času hojně diskutované knihy Grahama Allisona „Osudová past: Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin“. V ní autor popisuje strasti, které zažil lord George Macartney, když byl na konci 18. století pověřen britským králem navázat diplomatické styky mezi Londýnem a Čínou za dynastie Čching. 

Velvyslanec byl na nebeském dvoře sice skutečně přijat, ale nejprve musel několik hodin poníženě čekat v audienční síni a následně bylo požadováno, aby provedl několik tradičních poklon kowtow a uznal tak svrchovanost císaře, „syna Nebes“ nad všemi vladaři světa. Podobnost čistě náhodná?

Cesta německého kancléře jakožto prvního státníka skupiny vyspělých demokratických zemí G7 do Pekingu vzbudila výrazné emoce nejenom v rámci spolkové vládní koalice, ale prakticky všude v západním světě. Odborníci správně poukazovali na významná rizika pro německé a následně i evropské hospodářství, pokud by se Spolková republika rozhodla ještě více prohloubit svoji již tak vysokou závislost na čínském trhu. 

Řada komentátorů upozorňovala na poučení z navázání německého energetického sektoru na dodávky plynu z Ruska a z toho plynoucí nutnost diverzifikace. Celá věc však s sebou rovněž nese významný politický rozměr. Jak totiž víme, v politice se zásadním prvkem často jeví načasování, a to bylo v případě Scholzovy návštěvy přímo prvotřídní. Nikoli však pro německého kancléře, nýbrž pro „nového syna Nebes“ prezidenta Si.

sinfin.digital