Oteplení vztahů NATO-Rusko? Překážkou jsou spory o Ukrajinu, spojence dráždí i dezinformace Kremlu

Severoatlantická aliance a Rusko mají nadále zásadně rozdílné pohledy na ukrajinskou krizi a možné způsoby jejího řešení. Novinářům to po třetím letošním jednání Rady NATO-Rusko dnes řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Konflikt na Ukrajině má podle něj nadále zásadní dopad na stabilitu euroatlantického regionu a je hlavním důvodem nynější velmi chladné podoby vzájemných vztahů NATO a Ruska.

Situace na Ukrajině je podle Stoltenberga nadále „křehká“, pokračuje porušování příměří a blízko dělicí linie jsou nadále těžké zbraně. Zlepšení bezpečnostní situace je přitom prvním předpokladem k plnému prosazení mírových dohod z Minsku, upozornil generální tajemník aliance.

Vztahy NATO a Ruska se obnovují, navzdory přetrvávající nedůvěře. Chystá se schůzka velitelů

Stoltenberg poukázal také na to, že stále existují překážky pro práci inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), včetně možností jejich dostupu k oficiální ukrajinsko-ruské hranici.

Ukrajina nebyla jediným tématem dnešní, v pořadí letos třetí schůzky Rady NATO-Rusko, uvedl Stoltenberg. Velvyslanci aliančních zemí se svým ruským protějškem Alexandrem Gruškem probírali také vývoj v Afghánistánu, s ohledem na hrozbu terorismu. „Naše analýzy se výrazně odlišují,“ zhodnotil dnes Stoltenberg diskusi, obě strany ale podle něj mají zájem na zajištění stability a bezpečnosti Afghánistánu.

Stoltenberg po dnešním jednání Rady NATO-Rusko novinářům také sdělil, že mnohé spojenecké země upozornily Rusko na rozdíly mezi údaji, které jim Moskva poskytla před nedávným cvičením Západ 2017, a reálnou situací.

Nedivím se, že lidi volili Okamuru. Zestátnění ČT a rozhlasu je reálné, říká Dominik Feri

Ruská strana alianční země v červenci ujistila, že počet vojáků, kteří se rusko-běloruských manévrů zúčastní, nepřesáhne 13 000. Při vyšším počtu předpokládá vídeňský dokument Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pozvání pozorovatelské mise. Manévry začaly v Bělorusku v polovině září.

„Spojenci upozornili, že počty vojáků, kteří se cvičení účastnili, výrazně převýšily dopředu oznámená čísla. Že scénář byl jiný a že také geografický rozsah cvičení byl daleko větší než původně oznámený,“ uvedl generální tajemník NATO.

Rusko-běloruské cvičení? Může jít o vážné přípravy na velkou válku, připustil generál Petr Pavel

Pro Stoltenberga je tato situace jedním z důvodů, proč jsou schůzky Rady NATO-Rusko důležité právě v současné době, kdy jsou vztahy mezi blokem a Ruskou federací velmi chladné.

„Je to cesta, jak dostat briefing, ale také poté pokládat otázky konfrontovat Rusko s rozdíly mezi tím, co bylo řečeno v briefingu a co spojenci viděli, že se skutečně stalo,“ poznamenal.

Rada NATO-Rusko se letos v Bruselu sešla potřetí. Poté, co aliance přerušila s Ruskem kvůli dění na Ukrajině veškerou praktickou spolupráci, zůstalo jednání rady jedním z mála komunikačních kanálů.

SDÍLET
sinfin.digital