Pád vůdce Islámského státu. Možná je mrtvý, možná už nestojí v čele IS, říká odborník

V pondělí se objevila už několikátá zpráva o smrti vůdce takzvaného Islámského státu Abú Bakra Bagdádího. Podobně jako v předchozích případech však nelze informaci nezávisle ověřit. Podle odborníků je nejhledanější terorista světa i jeho organizace pod velkým tlakem, může ale trvat dlouhé měsíce až roky, než bude dopaden, nebo zabit. Jeho konec pro Islámský stát ale nemusí znamenat citelnou ztrátu, protože existují náznaky, že Bagdádí není pro chod organizace stěžejní postavou.   

Bojovníci Islámského státu se v posledních týdnech ocitli pod velkým tlakem. Po několikaměsíčních bojících a řadě nucených ústupů zřejmě brzy přijdou i o poslední významné bašty – irácký Mosul, který IS držel od června 2014 a kde se Bagdádí krátce poté prohlásil za chalífu a vůdce všech muslimů, a syrskou Rakku. K porážce na blízkovýchodním bojišti už jim tak dle expertů zbývá jen malý kousek.  

Muž, který zachránil 1000 znásilněných jezídek pro INFO.CZ: Sílu pomáhat čerpám z jejich utrpení

Podle znalců si je této skutečnosti dobře vědom i vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí, který se z obav o své bezpečí s nejvyšší pravděpodobností stáhl do pouště, která se rozkládá mezi Mosulem a Rakkou. Místo jeho současného pobytu ale není možné jednoznačně určit. „Nezvládne se skrývat navěky, jednoho dne bude zajat, nebo zabit,“ řekl agentuře Reuters Lahur Talabany, vedoucí boje proti terorismu regionální vlády Kurdistánu v severním Iráku. „Ale bude to až za pár let,“ odhadl.

Poradce blízkovýchodních vlád v otázkách Islámského státu Hišam al-Hášimí tvrdí, že jednou z hlavních Bagdádího priorit je v současné době zajištění skutečnosti, aby ho některý z jeho lidí nezradil. Pětadvacetimilionová odměna, kterou na jeho hlavu vypsaly Spojené státy, by mohla být pro některého bojovníka Islámského státu, který ztratil životní perspektivu, větším lákadlem, než loajalita k vůdci, který ztrácí vliv. Al-Bagdádí si proto musí pečlivě vybírat, kým se obklopí.

„Když nebude mít žádnou zemi, které by vládl, nemůže si nárokovat titul chalífa,“ říká Hášimí. „Je to člověk na útěku a počet jeho příznivců se zmenšuje, jak ztrácí území,“ upozorňuje expert.

Zemana zničil alkohol, modlím se za něj, jeho pokračování je morbidní představa, říká Halík

Podobně vysokou odměnu vypsalo americké ministerstvo v minulosti také na vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina a bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Ani jeden z nich nebyl svými spolubojovníky zrazen, odměna jim ale komplikovala pohyb a komunikaci. „Odměna vytváří obavy a napětí, omezuje jeho pohyb a limituje počet strážných,“ vysvětlil pro agenturu Reuters Fadel Abú Ragíf, odborník na extremistické skupiny z Bagdádu. „Nemůže zůstat déle než 72 hodin na jednom místě,“ myslí si.

Bagdádí údajně nepoužívá telefony, ke komunikaci se svými dvěma hlavními pobočníky – ministrem obrany Ajnadem Obajdim a šéfem bezpečnosti Ajadem Jumailim používá ověřenou hrstku schválených kurýrů. Mezi úkryty na obou stranách irácko-syrské hranice se přemisťuje v obyčejných autech nebo pick-upech, které běžně používají zemědělci. Doprovází ho jen řidič a dva bodyguardi, tvrdí Hášimí.

Pákistánec na facebooku urážel proroka Mohameda. Dostal trest smrti

Před dvěma lety, kdy byl Islámský stát na vrcholu svých sil, žilo pod jeho nadvládou na území, které sahalo od severních hranic Sýrie po předměstí iráckého hlavního města Bagdádu, více než dva miliony lidí. Postupem doby se jejich počet dramaticky ztenčil, stejně jako počet bojovníků v řadách Islámského státu.

„Islámskému státu stále zbývá 8000 bojovníků, z toho 2000 cizinců z ostatních arabských států, Evropy, Ruska a Střední Asie,“ vypočetl pro agenturu Reuters Fadel Abú Ragíf. „Je to malé množství ve srovnání s desítkami tisíc bojovníků, které v jeho řadách bojovaly v obou zemích, ale je to síla, se kterou je třeba počítat. Zbyli ti nevěrnější, kteří nemají co ztratit, skrývají se mezi civilisty a ve velkém používají pasti, miny a výbušniny,“ říká Ragíf.

Tady vězni Islámského státu zažívali muka. Video ukazuje, kde teroristé týrali zajatce z Mosulu

Poslední zvukové záběry vůdce Islámského státu Abú Bakra aBagdádího pocházejí z listopadu. Dva týdny poté, co vypukla bitva o Mosul, vyzval své stoupence, aby  bojovali proti „nevěřícím“ a aby „prolili potoky jejich krve“. Od té doby se objevilo několik zpráv o jeho smrti, které se nepodařilo potvrdit. Naposledy v pondělí, kdy média informovala o tom, že Bagdádí zahynul při leteckém útoku na Rakku.

Pokud by byl skutečně Abú Bakr Bagdádí mrtvý, nemělo by dle arabisty Petra Kubálka trvat dlouho a Islámský stát jeho smrt potvrdí. „Když jeho členové zahynuli v boji nebo při sebevražedných atentátech, organizace o tom doposud zveřejňovala standardní prohlášení, takže téměř nepochybuji o tom, že by tak učinili i v tomto případě,“ uvedl Kubálek pro INFO.cz s tím, že by Islámský stát pravděpodobně vykreslil Bagdádího jako mučedníka.  

Dá se však očekávat, že by taktizovali s načasováním, kdy informaci zveřejnit. V současné době je Islámský stát v hluboké defenzivě ve stěžejních baštách Mosulu i Rakce a nemůže riskovat, že by zpráva o úmrtí vůdce Islámského státu nahlodala morálku ozbrojenců, kteří mají tyto dvě města hájit. „Umím si představit, že by se zprávou počkali až na dobu, kdy bude pád Rakky i Mosulu víceméně nezvratný,“ odhaduje Kubálek.

Přijímačky Islámského státu. Unikátní svědectví o útrapách začínajícího džihádisty

Pokud by se povedlo Bagdádího eliminovat, nemusí to dle odborníků s nejvyšší pravděpodobností stačit. „Stále je považován za vůdce Islámského státu a mnozí za něj budou bojovat i poté, co bude zajat nebo zabit; v tomto se nedá očekávat drastická změna,“ upozorňuje Talabany.

S tím souhlasí i Petr Kubálek, podle něhož nicméně Islámský stát směřuje k rozpadu, který spíše než Bagdádího smrt zapříčiní rozpory mezi místními ozbrojenci a zahraničními bojovníky, s nimiž se organizace potýká přinejmenším rok a půl. „Hlavně v Iráku a do určité míry i v Sýrii byla trnem v oku určitá privilegovanost zahraničních bojovníků. To, že měli tvořit šlechtu, měli mnohem lepší materiální podmínky…“ vysvětluje arabista s tím, že právě tyto rozpory by mohly přesvědčené radikály časem dovést k tomu, aby vytvořili vlastní organizaci či se vrátili k původnímu jménu, pod nímž bojovali předtím, než se připojili k Islámskému státu.   

„Zároveň je jasné, že zahraniční bojovníci příliš dlouho nezůstanou. Měli budovat jakousi islamistickou utopii, ale zdá se téměř nezvratné, že Islámský stát v Iráku i v Sýrii padne,“ říká Kubálek. „Buď se budou zkoušet vrátit tam, odkud přišli, nebo se pokusí o nějaké podobné ovládnutí území jinde,“ nastiňuje odborník možné scénáře. Dle jeho názoru se rovněž nedá vyloučit, že se někteří bojovníci připojí k jiným teroristickým organizacím, protože takovou věc posuzují čistě pragmaticky – je jim téměř jedno, v jakých řadách bojují. „Pokud by například měli vhodné podmínky k tomu, aby přešli na afghánsko-pákistánské pomezí, tak se formálně přidají k al-Káidě,“ tvrdí Kubálek.

Smrt v boji, kapitulace, sebevražda...Vůdce islamistů Bagdádího dobrý konec nečeká. Jak může dopadnout?

Pokud se vrátíme k Abú Bakrovi aBagdádímu, Kubálek poukazuje na skutečnost, že je mediálně takřka neviditelný, což dle jeho názoru může značit nějaký problém uvnitř Islámského státu či ukazovat na slabost až nedůležitost Bagdádího pro IS. „Je to doktor islámského práva – podobného náboženského intelektuála hnutí bezesporu potřebuje – ale na známých filmových záběrech byl prezentován pouze jednou – po dobytí Mosulu v červnu 2014. Od té doby se vůbec neukázal, jen sporadicky zveřejňoval zvukové nahrávky. To samo o sobě naznačuje něco významného. Právě sebeprezentaci organizace by vyhovovalo, aby byl takový člověk vidět co nejvíc,“ říká Kubálek.

Jak to vyložit? „Mohlo by to například znamenat, že byl zraněn a je tělesně postižený. V takovém případě by jeho veřejné vystoupení snižovalo prestiž organizace. Zároveň se také téměř nepochybně skrývá, aby nebyl dostižen mezinárodní koalicí, která bojuje proti IS. To je znovu signál spíše o slabosti IS,“ myslí si Kubálek.  

Podle odborníka se rovněž nabízí domněnka, že Bagdádí je jen loutkou nějakých vlivových struktur v organizaci, které zjistily, že jim z nějakých důvodů nevyhovuje – třeba z osobních rozporů – a někam ho tzv. uklidili. „To je velmi divoká domněnka, ale nemůžeme jí úplně vyloučit,“ konstatoval Kubálek. V takovém případě by smrt Bagdádího byla pro Islámský stát jen symbolickým problémem.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital