Pět přátel z Argentiny, Belgičan, zranění školáci. Oběti teroristy z Manhattanu jsou z různých koutů světa, Češi mezi nimi nejsou

Mezi oběťmi úterního newyorského útoku, při němž zahynulo osm lidí, je podle úřadů pět občanů Argentiny a Belgičan. Dvě děti ze školního autobusu, do něhož narazil útočník v pronajaté nákladní dodávce, jsou mezi lidmi zraněnými při krveprolití. Newyorský guvernér Andrew Cuomo oznámil, že stát v den halloweenských oslav posílil bezpečnostní opatření na rušných místech.

Útočník, kterým je podle policejních zdrojů amerických médií devětadvacetiletý Uzbek žijící v USA od roku 2010, najížděl do chodců a cyklistů na cyklostezce vedoucí podél rušné silnice West Side Highway na jižním Manhattanu. Podle argentinského ministerstva vnitra zemřelo pět lidí z města Rosario v centrální Argentině, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí svého vysokoškolského absolutoria. O jedné mrtvé osobě pocházející z Belgie informoval belgický vicepremiér. Občané obou zemí jsou podle úřadů i mezi zraněnými. Policie zatím identitu ani národnost obětí nezveřejnila.

Terorista z Manhattanu po sobě nechal v dodávce vzkaz. Hlásí se v něm k Islámskému státu

Podle vedoucí newyorského systému veřejných škol byli při nárazu dodávky do školního autobusu zraněni dva školáci a dva školní zaměstnanci. Útočník celkově zranil nejméně 11 lidí.

Guvernér Cuomo po útoku rozhodl o posílení počtu policistů dohlížejících na rušná místa v den, kdy Američané průvody v kostýmech slaví svátek halloween. Cuomo sice vyloučil, že by byl pachatel členem organizované skupiny, bez ohledu na to však nechal posílit ostrahu letišť, mostů či tunelů.

Útok na Manhattanu: Na místě je 8 mrtvých, policie mluví o terorismu

"New York je mezinárodním symbolem svobody a demokracie a my se nenecháme zastrašit," uvedl Cuomo na adresu činu, který policie vyšetřuje jako teroristický útok. Sám guvernér vyrazil po boku starosty města Billa de Blasia do jednoho z večerních halloweenských průvodů.

SDÍLET
sinfin.digital