Pohled do hlubin sociálních sítí: Fake news nejvíc sdílí Trumpovi voliči a příznivci krajní pravice

HalfPageAd-1

Info.cz, adk

07. 02. 2018 • 18:02

Nekvalitní, extrémistické, konspirační a senzacechtivé zprávy sdílejí a konzumují ve Spojených státech převážně zástupci pravice. Vyplývá to z nové studie Oxfordské univerzity o chování na sociálních sítích. Práce se zaměřila na zprávy z listopadu, prosince a ledna.

Mobile-rectangle-3

„Uživatelé na Twitteru, síti Trumpových příznivců, konzumují největší množství nekvalitních zpráv a mají největší podíl na jejich sdílení,“ konstatuje studie. Na Facebooku šíří často lživé nebo zavádějící informace převážně krajně pravicové stránky.

Výzkumníci sledovali skupinu 13 500 politicky aktivních uživatelů Twitteru a odděleně skupinu 48 tisíc facebookových stránek. Lidi sdílející stejné věci následně zařadili do skupin podle toho, co sdíleli a jak se profilovali. V největší míře sledovali a četli nekvalitní zpravodajství příznivci Donalda Trumpa.

Studie vypovídá o míře polarizace americké společnosti. „Demokraté a republikáni upřednostňují odlišné zdroje politického zpravodajství, které se minimálně překrývají,“ píše se v materiálu, který se ale nezaměřoval na vliv ruské propagandy a její sdílení na sociálních sítích.

SDÍLET

Billboard-bottom-1