„Pokud zemřeme, zemřeme společně." Pohřešovaní muži Aleppa

V Sýrii zmizely stovky mužů, kteří přecházeli z území drženého rebely v Aleppu do částí, které získala vláda. Řada organizací vyslovila obavy nad osudem pohřešovaných. Mezitím syrská armáda postupuje a získává stále větší část města drženého rebely. 

Vládní síly slaví v posledních týdnech úspěchy, podařilo se jim získat tři čtvrtiny území, které drželi rebelové, informuje BBC.

Desítky tisíc civilistů uprchly z částí Aleppa, které drží rebelové, 8 tisíc lidí využilo čtvrteční částečné humanitární pauzy.

Mnozí vypověděli, že rebelové se je snažili zastavit. Není jasné, kolik lidí zatím na území zůstalo a kolik jich z východního Aleppa uprchlo. Rupert Colville, mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva, sdělil médiím, že 100 tisíc lidí je uvězněno ve zmenšujícím se území východního Aleppa.

Syrské Aleppo

Podle Colvilla existují důkazy o tom, že stovky mužů zmizely, když prchali na území ovládaného vládou.

OSN se obává, že je zadržují vládní síly. „Vzhledem k strašným záznamům o svévolném zadržování, mučení a násilných zmizení, jež má na svědomí syrská vláda, nás hluboce znepokojuje osud těchto lidí,“ řekl Colville. Podle zprávy OSN se zmizení týká především mužů ve věku 30 až 50 let, kteří putovali se svými rodinami a vládní síly je od nich oddělily. Jiné zase odvedly k výslechu a zabavily jim  doklady.

Colville také nevylučuje, že se rebelové dopustili válečných zločinů, když civilistům bránili utéct do bezpečí. Je také možné, že chtějí smrt civilistů  hodit na vládu.

Ve čtvrtek boje ustaly, aby mohli civilisté z nebezpečného území uprchnout. Do pátečního rána 8 tisíc lidí včetně 3 tisíc dětí podle ruské armády uprchlo. Podle slov ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova budou boje pokračovat, dokud rebelové východní Aleppo neopustí.

Britská síť aktivistů, která monitoruje násilí, tvrdí, že pozemní jednotky pokračují v ofenzívě a raketové útoky a nálety pokračovaly i přes noc. Mezitím syrská severní obrana, která je rovněž známá jako Bílé helmy, oznámila, že ve čtvrtek ve východním Aleppu 46 civilistů zemřelo a 230 bylo zraněno. Dopadly tam také 3 bombové barely s plynným chlórem.

„Většina lidí kolem mě říkala, pokud zemřeme, zemřeme společně, to mi dodalo odvahu, a tak jsme odešli.“

„Opustil jsme dům, ale zajistil jsem svým dětem právo na život. S každým krokem, který jsem udělal, jsem získával pocit, že se dostávám blíže k opravdovému životu,“ dodal.

Lavrov potvrdil, že ruští a američtí vojenštní experti se sejdou v sobotu v Ženevě, kde budou diskutovat o tom, jak skončit s násilím.

Podle Lavrova se chtějí soustředit především na to, jak dostat rebely z východního Aleppa, ale podle amerického zastoupení se na tom musí ještě dohodnout. Rebelové totiž tvrdí, že chtějí v bojích pokračovat.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii řekl médiím, že se chce setkat s týmem Donalda Trumpa, ale neupřesnil kdy.

Aleppo bývalo největší syrské město a před tím než povstalo proti vládě Bašára al-Asada, bylo obchodním a průmyslovým centrem. Od roku 2012 bylo rozděleno, v posledním roce se podařilo syrským jednotkám za pomoci íránských milicí a ruských vzdušných sil patovou situaci zvrátit.

SDÍLET
sinfin.digital