„Polibek smrti na rozloučenou“. Toto může přinést Trumpův telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu

Petr Roth

Od roku 1979, kdy prezident Spojených států James Carter uznal politiku jedné Číny, uplynulo spoustu času. Skoro čtyřicet let diplomatické vztahy mezi USA a Tchaj-wanem neexistovaly. Teď se to mění. S tamní prezidentkou mluvil po telefonu budoucí americký prezident Donald Trump a v diplomatických kruzích je z toho pozdvižení.

Tchaj-wan

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan nicméně funguje od roku 1949 samostatně, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně je režim jedné strany. Tchaj-wan uznává jen dvacítka převážně menších zemí světa. (Zdroj: ČTK)

Bude první rozhovor i posledním?

„Nastupující americký prezident je rozhodnutý zaměřit svůj zájem dovnitř Spojených států. Lze tedy očekávat, že podpora tchajwanských politických kruhů a zejména pak průmyslových a vojenských struktur bude částečně slábnout,“ vysvětluje pro INFO.CZ sinolog a ekonom Martin Kříž.

„Zdánlivě se navenek sice jedná o přátelské gesto přízně ze strany Donalda Trumpa vůči Tchaj-wanu, na které Peking nemůže z politických důvodů nereagovat. Nicméně ve skutečnosti se do jisté míry může jednat o „polibek smrti“ na rozloučenou,“ dodává Kříž. Zmiňuje spolu s tím plánované rozpočtové škrty americké podpory pro Tchaj-wan na příští období.

„Pevninská Čína je k podobným víceméně neformálním gestům nepříliš ortodoxního úředníka Donalda Trumpa citlivá a podobných excesů budeme určitě svědky častěji,“ predikuje Kříž.

Diplomaté běsní, Čína protestuje. Trumpův telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu způsobil skandál

sinfin.digital