Policisté dopadli řidiče, který najel do vojáků. Údajně to byl cizinec bez povolení k pobytu

ČTK, luš

09. 08. 2017 • 20:20

Řidič dnes na pařížském předměstí najel do skupiny francouzských vojáků. Šest z nich utrpělo zranění, z toho tři vážná. Pachatel z místa činu ujel, ale odpoledne jej zadržely bezpečnostní síly na dálnici severně od francouzské metropole. Motiv útoku zatím není jasný, úřady jej však vyšetřují jako teroristický čin. Pachatelem je podle všeho 37letý přistěhovalec, kterého policie vedla v evidenci osob bez povolení k pobytu v zemi. Podle agentury AFP o tom informoval soudní zdroj.

Incident se odehrál v Levallois-Perret, kde je kromě kasáren také ústředí zpravodajské služby DGSI. Podle svědků tmavé vozidlo s jednou osobou uvnitř čekalo ve slepé uličce u kasáren a řidič vyjel v okamžiku, kdy se před budovou střídaly směny. Útok byl tak rychlý, že vojáci nestihli zareagovat a na řidiče nestříleli.

Následovala rozsáhlá pátrací akce, která podle premiéra Édouarda Philippea skončila na dálnici A16, kde hledaný vůz bezpečnostní složky zastavily i pomocí střelby. Sedmatřicetiletý řidič se jim snažil uprchnout, strážci zákona jej poté postřelili a muž byl převezen do nemocnice.

Pachatelem je podle všeho 37letý přistěhovalec, kterého policie vedla v evidenci osob bez povolení k pobytu v zemi. Uvedla to agentura AFP. ˜Tento muž, narozený v roce 1980, je pravděpodobný pachatel útoku, protože byl v hledaném vozidle, ve kterém se snažil uniknout,“ uvedl zdroj agentury. Některá média jako jméno uvádějí Hamou B. nebo Hamou Benlatreche, který nebyl znám francouzské tajné službě. Jeho státní příslušnost zveřejněna nebyla.

Úřady označily jeho čin za „předem promyšlený“. Vyšetřování převzal protiteroristický odbor pařížské prokuratury.

Zranění jsou v péči lékařů vojenských nemocnic. Vesměs utrpěli zlomeniny. Účastnili se bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Od té doby si útoky v zemi vyžádaly 239 obětí, od poloviny loňského roku cílí hlavně na příslušníky bezpečnostních složek.

Ministr vnitra Gérard Collomb uvedl, že dnes šlo již o šestý útok na jednotky operace Sentinelle. Podle něho to dokazuje, že Francie potřebuje tvrdší protiteroristická legislativní opatření.

V rámci této operace je ve Francii v pohotovosti 7000 členů ozbrojených složek, polovina z nich je rozmístěna v Paříži. Terčem útoků se stali již v únoru 2015 v Nice, v dubnu 2015 a letos v březnu na pařížském letišti Orly. Sentinelle je ve Francii předmětem mnoha politických debat a prezident Emmanuel Macron v červenci oznámil, že operaci přezkoumá v zájmu zvýšení efektivity.

SDÍLET