Sabotáž migračního paktu ze strany Polska a Maďarska je nepříjemnou připomínkou reality Evropské unie

Premiéři Maďarska a Polska Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki odmítli podpořit návrh usnesení Evropské rady ohledně migrace. Požadovali, aby do něj byl zapracován závazek, že se v EU bude o migraci rozhodovat jednomyslně, což ostatní země příkře odmítly. Znamenalo by to totiž zrušení dohody o „migračním paktu“, které dosáhli ministři vnitra „sedmadvacítky“ před dvěma týdny. Proti se tehdy postavily právě Maďarsko a Polsko; další čtyři státy včetně Slovenska se zdržely. Návrh byl schválen kvalifikovanou většinou.

Zablokovaný návrh usnesení nebyl sám o sobě nijak převratný. Členské země EU se jím měly zavázat, že zesílí boj proti pašování lidí, že se budou zabývat „kořeny ilegální imigrace“ a budou přednostně pracovat se třetími zeměmi. Tedy požadavky, které by měly a priori vyhovovat právě vládám v Budapešti a ve Varšavě, jež dlouhodobě naléhají, aby se problém migrace řešil hlavně posilováním vnějších hranic EU a spoluprací se státy, odkud migranti přicházejí.

Protože nebylo dosaženo shody všech 27 účastníků, zveřejnil text ohledně migrace pouze předsedající Charles Michel. Zopakoval v něm původní návrh a také to, že Maďarsko a Polsko si přejí o této problematice rozhodovat výlučně konsensem.

Ačkoli se na první pohled tedy nic dramatického nestalo, je neshoda o čemkoli, a o migraci zvlášť, na nejvyšší úrovni v EU nepříjemnou připomínkou reality, protože ukazuje roztržku, nesoulad a neschopnost je politicky překonat. Nic nepomohlo, že se o tom jednalo od čtvrteční večeře až do jedné hodiny ráno a že s oběma kverulantskými premiéry mluvili mezi čtyřma očima kancléř Olaf Scholz, prezident Emmanuel Macron, šéf Evropské rady Michel, ba i italská premiérka Giorgia Meloniová, která má k oběma lídrům politicky blízko. Součástí neschváleného textu byl i pokyn finančně podpořit země s vysokým počtem utečenců z Ukrajiny, což rozladilo českého premiéra Petra Fialu.

sinfin.digital