Prasečí krev, maskérka a převoz až do márnice. Babčenko odhalil detaily své fingované smrti

lup, raz

31. 05. 2018 • 19:26

Ruský opoziční novinář Arkadij Babčenko poprvé ve větších detailech popsal, jak se mu podařilo předstírat před celým světem svou smrt. Pomáhali mu přitom nejen tajné služby, ale také maskérka a část záchranářů, kteří o zvláštní operaci věděli. O Babčenkově smrti média informovala v úterý. Ve středu ale vystoupil na tiskové konferenci, na které tajné služby prohlásily, že ho chtěla zavraždit ruská FSB a fingováním novinářovy smrti se jim podařilo tragédii zabránit.

Babčenko se o operaci poprvé dozvěděl před měsícem, původně se na ní prý podílet nechtěl. „Moje první reakce byla: k čertu s vámi, sbalím se a pojedu na Severní pól. Poté mi ale došlo, že Skripal se také pokusil skrývat,“ dodal dnes novinář a připomněl případ dvojitého agenta, z jehož otravy Západ viní Moskvu.

V noc údajné vraždy Babčenka nalíčila maskérka, která přišla k němu do bytu. Tajné služby mu daly tričko, ve kterém byly díry po kulkách a vylily na něj prasečí krev. Poté předstíral, že je mrtvý a to i v době, kdy na místo přijeli záchranáři, kteří o akci věděli. Poté ho v sanitce převezli do nemocnice, kde ho prohlásili mrtvým a poslali ho do márnice.

„Když se za mnou zavřely dveře márnice, tak jsem mohl vyjít ven,“ řekl Babčenko. Poté ze sebe umyl falešnou krev a zahalil se do prostěradla. „Poté jsem se díval na zprávy, jak říkali, jaký jsem byl skvělý.“ Celá akce podle něj začala v šest hodin večer a skončila v 5 hodin ráno, kdy už byl převezený na tajné místo, omyl se a šel spát.

Babčenko dnes reagoval i na kritiku některých svých kolegů a expertů, kteří varovali, že fingovaná vražda zašla až příliš daleko. „Já jsem o tom nerozhodoval, já nepřemýšlel, jak to provést co nejlépe. Ti novináři, kteří si myslí, že jsme překročili červenou linii: kamarádi, když vám někdo ukáže fotografii vašeho vraha, a řekne, frajere chceš přežít, nebo dodržovat nějaké etické zásady profese? Já se rozhodl, že radši zůstanu naživu.“

Jeho další plány jsou prý teď jednoduché. „Chci se pořádně vyspat, možná se opiju a pak se probudím tak za dva až tři dny.

SDÍLET