Před soud dostala Miloševiče, vyšetřování zločinů v Sýrii teď vzdává. Jsme bezmocní, říká slavná prokurátorka

ČTK, raz

07. 08. 2017 • 08:49

Renomovaná bývalá prokurátorka stíhající válečné zločince Carla Del Ponteová ohlásila, že odchází z komise OSN vyšetřující porušování lidských práv a válečné zločiny v Sýrii. Vysvětlila, že je zklamaná, že komise "naprosto nic nedělá", protože nemá politickou podporu ze strany Rady bezpečnosti OSN, a tak slouží jen jako "alibi". Současně kritizovala obě strany konfliktu v Sýrii.

"Jsem zklamaná, vzdávám to. Už jsem napsala rezignační dopis a odešlu jej v nejbližších dnech," řekla švýcarskému listu Blick bývalá švýcarská generální prokurátorka, která si udělala renomé vyšetřováním zločinů proti lidskosti v bývalé Jugoslávii a Rwandě. Dodala však, že se ještě zúčastní zářijového zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě, než definitivně odejde.

Komise pro vyšetřování v Sýrii vydala prohlášení, ve kterém ocenila příspěvek a úsilí Del Ponteová o nastolení spravedlnosti. Současně zdůraznila, že "práce musí pokračovat", a to "ve jménu nesčetných Syřanů, kteří se stali oběťmi nejhoršího porušování lidských práv a zločinů", a proto je práce komise potřebná jako nikdy dříve.

Komisi pro nezávislé vyšetřování v Sýrii vytvořila v srpnu 2011, několik měsíců po vypuknutí konfliktu, Rada OSN pro lidská práva. Del Ponteová se přidala ke komisi v září 2012. Komise, kterou vede Brazilec Paulo Pinheiro, vydala mnoho zpráv, ale Damašek ji nikdy nepovolil navštívit Sýrii.

"Nemohu déle být v této komisi..., (protože) jsme bezmocní," vysvětlila Del Ponteová a vyčetla členům Rady bezpečnosti OSN, že "nechtějí nastolit spravedlnost" v Sýrii.

Komise opakovaně žádala RB OSN, aby pověřila Mezinárodní trestní soud vyšetřit zločiny v Sýrii, ale proti tomu se postavilo Rusko jako spojenec Damašku.

Konflikt v Sýrii propukl v březnu 2011 potlačením demonstrací požadujících demokracii a střety mezi armádou a povstalci, ale v průběhu let se stal složitějším. Vyžádal si více než 330.000 mrtvých a miliony uprchlíků.

"Ze začátku bylo dobro a zlo. Opozice byla na straně dobra a vláda v roli zla. Teď jsou všichni v Sýrii na straně zla. Vláda Bašára Asada spáchala strašlivé zločiny proti lidskosti a použila chemické zbraně. A opozice se v současnosti skládá jen z extrémistů a teroristů," usoudila Del Ponteová.

"Věřte mi, tak strašné zločiny, jaké byly spáchané v Sýrii, jsem neviděla ani v Rwandě, ani v Jugoslávii," řekla.

Del Ponteová proslula svou otevřeností a impulsivností, které ji získaly mnoho nepřátel, připomněla agentura AFP a dodala, že tato drobná žena s nakrátko ostříhanými vlasy dokázala dostat před mezinárodní soudní tribunál bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, aby se zodpovídal z válečných zločinů.

SDÍLET