Pronajímatelé bytů v Německu budou platit uhlíkovou daň napůl s nájemníky

Německá vládní koalice se ve středu po dlouhé diskuzi dohodla na dalších krocích směřujících k takzvané klimatické neutralitě. Nové cíle k ochraně klimatu jsou ještě výrazně přísnější než ty předchozí. Například konec využívání uhlí bude muset přijít ještě dřív, než se plánovalo. Němce to ale bude stát další miliardy eur navíc.

Jedním z nejspornějších bodů, který vládní koalice řešila, byla otázka, kdo zaplatí takzvanou uhlíkovou daň za topení plynem. V Německu totiž od začátku roku platí zákon, který zdaňuje uhlíkovou daní veškerou spotřebu fosilních paliv. A to v závislosti na tom, jaké množství emisí CO2 se z konkrétního paliva uvolňuje. V případě benzínu se například jedná o dodatečný poplatek 7 centů na litr, u zemního plynu pak 0,5 centu (1,3 koruny) na kilowatthodinu. V průměru by tak měla průměrná domácnost v bytovém domě zaplatit za topení plynem v přepočtu zhruba o 1000 korun na uhlíkové dani navíc.

Politici se ale dlouho nemohli dohodnout na tom, kdo tuto daň zaplatí. Zelení a sociální demokraté požadovali, aby ji platili pouze pronajímatelé bytů a nikoliv jejich nájemníci. To by mělo motivovat majitele, aby investovali do jiných, ekologičtějších druhů vytápění nebo energetických úspor.

Vládní unie CDU/CSU však argumentovala tím, že pronajímatelé nemohou ovlivnit, kolik energie jejich nájemníci spotřebovávají. A nelze na ně tedy přenést veškeré náklady. Spor nakonec skončil kompromisem. Koalice se shodla na tom, že náklady na uhlíkovou daň budou rozděleny přesně „půl na půl“ mezi pronajímatele a jeho nájemníka.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak se zpřísní německé klimatické cíle?
  • Kdy má být Německo „bez uhlí“?
  • A co ústavnímu soudu vadilo na starém plánu dosažení uhlíkové neutrality?
sinfin.digital