První dáma v ráži. Manželka prezidenta Zimbabwe napadla a zranila modelku, čeká ji soud

ČTK, raz

15. 08. 2017 • 16:35

Z napadení se chystá jihoafrická policie obvinit manželku zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho. Grace Mugabeová, která chce podle mnohých nahradit svého muže po jeho smrti v čele Zimbabwe, se policii dobrovolně přihlásila, zatčena ale nebyla, informovala dnes agentura Reuters.

Dvaapadesátiletá Mugabeová podle jihoafrické policie o víkendu napadla v hotelu v johannesburské luxusní čtvrti Sandton ženu a způsobila jí zranění na hlavě. Kdo je zraněnou osobou, policie nesdělila.

Podle jihoafrického tisku je jí ale dvacetiletá modelka Gabriella Engelsová. Mugabeová na ni údajně zaútočila v době, kdy byla Engelsová na návštěvě na hotelovém pokoji Mugabeových synů. Ochranka první dámy prý útoku nečinně přihlížela. "Neměla jsem tušení, kdo ta žena je, když mě začala bít," uvedla Engelsová.

Podle místních médií byla manželka třiadevadesátiletého zimbabwského prezidenta v JAR kvůli lékařské prohlídce. Podle jihoafrického ministra pro záležitosti policie Fikileho Mbaluly Mugabeová přicestovala do JAR na běžný pas, a nevztahuje se tak na ni diplomatická imunita. Policie ji nicméně zatím nezatkla, neboť spolupracuje, dodal Mbalula.

Zimbabwská vládní strana ZANU-PF incident potvrdila, uvedla ale, že napadenou nebyla mladá žena, ale Mugabeová. „Není důvod panikařit. Je v pořádku a v bezpečí," dodala strana na twitteru.

O Mugabeové se stále častěji hovoří jako o možné nástupkyni třiadevadesátiletého Roberta Mugabeho v čele Zimbabwe. Už nyní má první dáma, která byla původně sekretářkou autoritářského politika, v jihoafrickém Zimbabwe značný vliv. Oficiálním kandidátem na prezidenta zimbabwské vládní strany je nicméně i do voleb v příštím roce Robert Mugabe. Zimbabwe tento politik vede od získání nezávislosti v roce 1980.

SDÍLET