Populární lyžařské středisko se stalo semeništěm nákazy. První pozůstalí teď po státu žádají odškodné

Pozůstalí po rakouském novináři, který se v rakouském lyžařském středisku nakazil koronavirem a krátce nato zemřel, žádají po Rakousku výrazné odškodné. Podle nich rakouské úřady svou nečinností a chybami výrazně přispěly k rozšíření nákazy a nepřímo tak způsobily smrt stovek lidí. Jedná se o první soudní proces tohoto druhu, další budou následovat. Výsledek procesu proto může výrazně ovlivnit rozhodování soudů v otázce odpovědnosti za následky pandemie v celé Evropě.

Proces, který dnes začal ve Vídni, se týká případu rakouského novináře Hannese Schopfa, dřívějšího šéfredaktora deníku „Die Furche“. Schopf stejně jako tisíce dalších Rakušanů a cizinců trávil na začátku března 2020 zimní dovolenou v tyrolském lyžařském středisku Ischgl, v němž propukla nákaza covidem-19.

Úřady ale podle mnoha turistů na hrozbu infekce zpočátku reagovaly velmi vágně, čímž způsobily její rychlé šíření. Když pak reagovat začaly, místo klidné evakuace střediska a izolace nakažených a jejich kontaktů vyvolaly chaos.

To měl být i případ novináře Schopfa, který z oblasti odjel na vlakové nádraží v jednom z přeplněných autobusů, v nichž se domácí i cizinci snažili dostat pryč. Podmínky odjezdu byly údajně chaotické, lidé namačkaní vedle sebe mohli snadno nakazit jeden druhého.

Nakazil se i Schopf, který o několik týdnů později na následky onemocnění zemřel. Pozůstalí (vdova a syn) nyní žádají po Rakousku 100 000 EUR odškodného. Argumentují mimo jiné tím, že spolkový kancléř Sebastian Kurz „způsobil chaotický odchod domácích i zahraničních turistů“, když 13. března na tiskové konferenci oznámil uzavření tyrolského střediska.

Hannes Schopf s manželkou
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak měla pochybit tyrolská samospráva?
  • Čím argumentuje advokát, který zastupuje ve sporu rakouský stát?
  • A zavalí rakouské soudy lavina žalob?
sinfin.digital