První významný politik v Rakousku vyzývá ke stavbě nových reaktorů. Místo vody by v nich měla proudit sůl

Bývalý předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a kandidát na prezidenta Norbert Hofer vyvolal pozdvižení návrhem, aby Rakousko jako dosud striktně protijaderná země začalo vyvíjet a budovat nové jaderné reaktory. Podle Hofera by se ale mělo jednat o nový typ takzvaného thoriového, solného reaktoru, který je údajně mnohem bezpečnější než současné atomové bloky. Oslovení čeští odborníci sice připouštějí možnost budoucího využití thoria a soli v reaktorech, ale vylučují, že by je dokázalo vyvinout a vybudovat právě Rakousko.

Hoferův návrh na obnovení civilního jaderného programu v Rakousku je překvapivý hned z několika důvodů. Alpská země zůstává už několik desítek let nejradikálnějším odpůrcem jaderné energetiky, podíl „odmítačů“ jádra dlouhodobě přesahuje 90 %. Rakousko proto dlouho bojovalo s Českem i o výstavbu jaderné elektrárny Temelín.

A k poměrně radikálním odpůrcům jádra a protijaderným aktivistům patřil donedávna i Norbert Hofer, jeden z nejznámějších rakouských politiků vůbec. Dnešní poslanec za Svobodnou stranu Rakouska byl v minulosti předsedou této strany, ministrem, předsedou první komory parlamentu i kandidátem na prezidenta, kterého v minulé neúspěšné volbě podpořil i prezident Miloš Zeman.

Především se ale Hofer, stejně jako celá FPÖ, vždy tvrdě vymezoval vůči jaderné energetice a byl jedním z hlavních rakouských bojovníků proti Temelínu. Proto jeho náhlý názorový obrat vzbudil u části rakouské politické scény doslova šok a vyvolal otázku, zda si dosud velmi populární rakouský politik nevykopal svým příklonem k jádru politický hrob.

Není reaktor jako reaktor

Jenže Hofer tvrdí, že není reaktor jako reaktor a to, co podporuje, má s reaktory, využitými třeba na Temelíně, jen málo společného. V tiskové zprávě, kterou rozeslal médiím, hovoří o výstavbě nových „thoriových reaktorů“. Právě taková zařízení by mohla podle něj v budoucnu vyvést Rakousko z energetické krize.

„S novými technologiemi vyvinutými v Rakousku, jako je reaktor na roztavenou sůl na bázi thoria, bychom mohli udělat další velký krok směrem k energetické nezávislosti,“ napsal doslova Hofer, který je původním povoláním technik v leteckém průmyslu.

Podle Hofera se tento typ reaktorů už experimentálně zkouší v Číně, přičemž by se v případě komerčního využití jednalo o zařízení o velikosti malé místnosti, produkující elektřinu v řádu megawattů. Thoriové reaktory mají navíc údajně výhodu v tom, že se v nich jako chladivo používá místo vody sůl, což vylučuje možnost jaderné havárie s podobně tragickými následky jako ve Fukušimě nebo v Černobylu.

Naprostá většina politických reakcí na Hoferovu výzvu k obnově civilního jaderného programu v Rakousku však zůstala negativní. Komentátoři upozorňují, že i když se Hofer snaží vyvolat dojem naprosté bezpečnosti „nových reaktorů“, stále se jedná o jaderné, a tedy potenciálně nebezpečné zařízení.

„Sny Norberta Hofera jsou z hlediska energetické politiky nejen nesmyslné a nebezpečné, ale pravděpodobně i protiústavní,“ řekl deníku Kurier mluvčí Rakouských Zelených pro ochranu klimatu Lukas Hammer.

sinfin.digital