„Půlsvátek“ pro všechny. Rakouská vláda fikaně vyřešila spor, který zásadně ovlivnil český advokát

19. 02. 2019 • 17:36

Šalamounské řešení zvolil rakouský kabinet ve sporu o to, zda mají mít na Velký pátek volno pouze evangelíci, nebo úplně všichni Rakušané. Z rozhodnutí vlády bude tento den státním svátkem pro všechny, ovšem až po druhé hodině odpolední.

Už nadcházející Velký pátek, připadající tentokrát na 19. dubna, se tak poprvé v historii bude v Rakousku oslavovat způsobem, jaký zřejmě nemá v Evropě obdoby. Všichni půjdou normálně do práce, která pro ně však skončí úderem čtrnácté hodiny. Následovat bude státem posvěcené sváteční odpoledne. Kdo během něj bude muset pracovat, má nárok na sváteční příplatek.

„Šlo nám o to, abychom co nejméně měnili současnou formu oslav Velkého pátku v Rakousku,“ uvedli dnes ve společném prohlášení předseda poslaneckého klubu Svobodných (FPÖ) Walter Rosenkranz a jeho lidovecký kolega Peter Haubner. Vláda, tvořená právě lidovci a Svobodnými, tak po dlouhém váhání zvolila kompromis, který zaskočil i mnohé rakouské experty. Otázkou ale podle expertů zůstává, zda je toto řešení v souladu s evropskou legislativou.

A o co vlastně jde? V Rakousku dosud slavili evangelíci Velký pátek jinak než katolíci. Zatímco pro členy třech evangelických a jedné starokatolické církve, tedy zhruba pro 300 000 Rakušanů, je tento den – připomínající utrpení a smrt Ježíše Krista – ze zákona státním svátkem a tedy dnem placeného volna, všichni ostatní obyvatelé Rakouska museli normálně do práce.

Zákon, platný od šedesátých let minulého století, nikdy nevyvolával ze strany katolické většiny žádné masové protesty. Před před dvěma roky si však na něj u Evropské soudného dvora postěžoval Rakušan, ateista, kterému se nelíbilo, že na Velký pátek dostává menší plat než někteří jeho kolegové evangelíci. Ti totiž, pokud byla jejich přítomnost v práci nutná, dostávali sváteční příplatek.

Český generální advokát Evropského soudního dvora Michal Bobek, který případ dostal na starosti, pak dal ve svém posudku stěžovateli za pravdu. A s jeho hodnocením se následně před měsícem ztotožnil i celý soud. Rakouský svátek jen pro část věřících označil za diskriminační a nařídil Rakousku, aby ho zrušilo, nebo změnilo. Pokud by nepodniklo nic, stal by se z Velkého pátku na základě rozhodnutí ESD automaticky státní svátek pro všechny. Tím už je nejen v České republice, ale i v mnoha dalších evropských zemích, jakými jsou například Německo, Velká Británie nebo Španělsko.

To se ale vůbec nelíbilo rakouským zaměstnavatelům, kteří v takovém případě pohrozili ztrátou pracovních míst. Další státní svátek pro všechny Rakušany by totiž údajně zaměstnavatele stál kolem 600 milionů eur (15,4 miliardy korun). Druhá možnost, jak reagovat na verdikt Evropského soudu, tedy zrušení svátku i pro evangelíky, se zase pochopitelně nelíbila evangelickým církvím.

Vláda nakonec zvolila kompromis, který sebere část svátku evangelíkům, zato ale daruje volné odpoledne všem ostatním. I toto řešení se však setkává s kritikou. Zaměstnanecká komora, která hájí v Rakousku práva zaměstnanců, žádá volno celý den. „V mnoha zemích Evropy je Velký pátek státním svátkem a nikoliv jakýmsi půlsvátkem. I Evropský soud určitě neměl ve svém rozsudku na mysli žádný půlsvátek,“ napsalo v tiskovém prohlášení vedení komory.