Rakouské prezidentské volby. Proč by vás měly zajímat a co o nich potřebujete vědět?

Rakušané už zítra znovu zamíří do volebních místností a budou vybírat novou hlavu státu. O jejich hlasy se uchází pravicový populista Norbert Hofer a nezávislý kandidát blízký straně Zelených Alexander Van der Bellen. Co volby změní? A proč se jejich druhé kolo opakuje?

Kdo kandiduje?

Norbert Hofer je člen pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Sází na protiimigrační politiku, lobbuje za zrušení sankcí proti Rusku. Je tvrdým kritikem poměrů v Evropské unii, do kampaně za rakouský odchod se ale v tuto chvíli pouštět nechce, hlavně kvůli tomu, že by s ním nesouhlasila většina rakouské společnosti. Jako hlavní spojence vidí země Višegrádu a balkánské státy. Podporu mu vyjádřil český prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. 

Favorit na rakouského prezidenta chce obnovit „Rakousko-Uhersko“

Alexander Van der Bellen je univerzitní profesor, ekonom, bývalý předseda rakouských Zelených, kteří ho teď ve volbě jako nestraníka podporují. V mládí sympatizoval s levicí, teď se charakterizuje jako liberál. Veřejnost varuje před diskriminací menšin, válečné migranty by podle něj Rakousko mělo bez problémů přijímat. Je pro zachování sankcí proti Rusku. Jako partnery vnímá Německo nebo Itálii. 

Proč se volby opakují?

Nedělní hlasování je opakováním druhého kola prezidentské volby. V tom původním květnovém zvítězil s mírným náskokem Van der Bellen. Hoferova strana ale tehdy výsledky napadla, soud je pak kvůli řadě formálních nedostatků zrušil. Hlasování se mělo znovu konat 2. října. Objevily se ale problémy s lepidlem na obálkách pro korespondenční hlasování a úřady z obav o další zpochybnění výsledků volbu odložily.

Kdo má větší šance?

Poslední průzkumy mírně favorizovaly Norberta Hofera, poměr sil je ale ve skutečnosti nebývale vyrovnaný. Tábory obou kandidátů se od jara nijak výrazně nezměnily, obecně se proto očekává, že rozhodne poměrně malý počet voličů. Důležitou roli může navíc sehrát i počasí.

Co volby změní?

Funkce prezidenta je v Rakousku spíše formální, pravomocí příliš nemá. Hofer ale dopředu avizoval, že pokud v čele země stane on, zapojí se výrazně do zahraniční politiky. Prezidentské volby můžou mít navíc dopad i na složení rakouské vlády. Stále víc se totiž mluví o tom, že zemi na jaře čekají předčasné parlamentní volby, ať už v neděli zvítězí kdokoliv. 

SDÍLET
sinfin.digital