Rakousko dál rozvolňuje. Zároveň ale nabízí testy v lékárnách zdarma

Navzdory rostoucímu počtu infekcí koronavirem rozhodla dnes rakouská vláda o dalším rozvolnění protiepidemických opatření. Už o Velikonocích by tak měly být v Rakousku například otevřeny venkovní zahrádky restaurací, v polovině března pak také sportoviště pro mládež a děti. Kabinet zároveň podle očekávání zavedl princip regionality. Spolkové země s nejnižším nárůstem infekcí se dočkají uvolnění dříve než zbytek země.

Vorarlbersko, kde je nejméně infikovaných a za poslední týden přibylo na 100 000 obyvatel 72 nových infekcí, tak může otevřít zahrádky restaurací už 15. března. Ke stejnému datu se tam budou moci za přísných hygienických podmínek znovu konat některá kulturní vystoupení a sportovní akce. Ve zbytku země by se měla uvolňovat stejná opatření nejdříve 27. března. Základem pro uvolnění je podle kancléře Kurze pokles nárůstu nových infekcí pod 100 na 100 tisíc obyvatel za týden. Tuto hranici překračují kromě Vorarlberska zatím všechny ostatní spolkové země, nejhůře jsou na tom Dolní Rakousy se 198 infekcemi na sto tisíc obyvatel.

Ruku v ruce s rozvolněním by se ale mělo o to více testovat i očkovat. Každý Rakušan si může od dnešního dne vyzvednout zdarma rychlotest na koronavirus a otestovat se doma. K dispozici by mělo být 5 testů na osobu a měsíc. „Jsme zřejmě první země na světě, která něco podobného zavedla,“ řekl na dnešní tiskové konferenci rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Podle něj staví Rakousko nyní svůj boj s pandemií na třech základních pilířích, vedle hygienických opatření a dostupnosti testů je to zejména očkování. Počet očkovaných roste a kancléř slíbil, že se bude zrychlovat. Mluvil o takzvaném „kečup-efektu“, kdy kečup vytéká z lahve nejprve pomalu a pak najednou vyteče naráz. Podobné to bude údajně s očkováním.

Kurz také vyzval seniory a další rizikové skupiny, aby do doby než na ně vyjde řada s očkovací látkou, udržovali sociální odstup a chránili se. Praxe podle něj ukazuje úspěšnost očkování, proto je pro boj s pandemií rozhodující. Vláda také naznačila, že pokud počet infekcí dramaticky nevzroste, mělo by Rakousko rozvolňovat postupně na základě dat v jednotlivých spolkových zemích.

„Dnešní den je krokem k regionalizaci,“ řekl rakouský ministr zdravotnictví Rudi Anschober. Lakmusovým papírkem pro rozvolňování by měl být právě vývoj ve Vorarlbersku. Vláda rozhodla o plánovém rozvolnění opatření po dlouhé diskusi s opozicí i odborníky. Část odborníků ale s uvolněním restrikcí nesouhlasí, obává se dalšího nárůstu infekcí. Někteří opoziční politici se navíc v případě uplatnění principu regionality obávají „covidového“ cestování. Tomu by ale mělo údajně zabránit rozsáhlé testování i na hranicích spolkových zemí. Jak konkrétně to ale bude vypadat, se ukáže ve Vorarlbersku až po 15. březnu. „Regionalizace jen vytvoří další napětí ve společnosti,“ uvedl předseda Svobodných (FPÖ) Norbert Hofer.

Rakouský kabinet se každopádně po dohodě s hejtmany přiklonil k názoru, že tvrdé restrikce přestávají fungovat, protože je lidé nedodržují. A v některých případech jsou dokonce kontraproduktivní. „Je lepší, když si bude moci rodina sednout ke stolu do venkovní restaurace, než když se lidé přes veškeré zákazy scházejí v parcích a venkovních prostorách. A podobné je to s povolením sportování mládeže,“ zaznělo ze strany některých hejtmanů.

Část expertů před rozvolněním nadále varuje. V Rakousku jsou už tři týdny také částečně otevřené školy. U našich jižních sousedů zemřelo do dnešního dne s infekcí koronavirem 8 561 lidí, očkováno je 646 000 obyvatel.

sinfin.digital