„Zelený profesor“ obhajuje prezidentské křeslo. Proti budou hlavně odpůrci očkování, Rakousko ale zřejmě změna nečeká

Zatímco v Česku se v příštím roce očekává napínavý souboj o prezidentský úřad, v sousedním Rakousku je jméno příštího prezidenta známé už půl roku před volbami. Znovuzvolení současného prezidenta Alexandera van der Bellena totiž podporuje i většina opozice, která proto ani nestaví svého kandidáta. Současný prezident se tak spíše než s politiky utká v předem vyhrané bitvě s představiteli některých obskurních sdružení, včetně takzvané „pivní strany“.

Prezidentské volby se budou v Rakousku konat letos na podzim (přesný termín ještě není upřesněn) a o jejich vítězi je takřka jistě předem rozhodnuto. Rakouský prezident Alexander van der Bellen totiž dnes na tiskové konferenci oficiálně potvrdil své rozhodnutí ucházet se o prezidentský úřad i na další funkční období. Pokud by 78letý politik svůj post obhájil (v Rakousku se volí prezident na šest let), stal by se hlavou státu až do roku 2028. V tu dobu by mu bylo 84 let.

I přes poměrně pokročilý věk se van der Bellen údajně těší dobré fyzické a psychické kondici. „Chci sloužit Rakousku celým svým srdcem. Jsem dost starý a mám životní i pracovní zkušenosti,“ řekl prezident s tím, že by rád „pomohl své zemi vrátit se na správnou cestu“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Na čem staví opozice v čele s FPÖ kritiku Van der Bellena?
  • Proč chybí silný soupeř, jakým byl před šesti lety Norbert Hofer z FPÖ?
sinfin.digital