Rakouští lidovci před volbami vsadili na uprchlíky. Chtějí jim snížit dávky na 560 eur

Vládní Rakouská lidová strana (ÖVP) chce snížit měsíční sociální příspěvky pro migranty na 560 eur (14.600 korun) na osobu. Dnes to podle agentury Reuters oznámil ministr zahraničí a šéf lidovců Sebastian Kurz, jehož strana podle průzkumů vyhraje říjnové volby. ÖVP chystá omezení příspěvků i pro občany zemí Evropské unie, kteří se do Rakouska přestěhují a kteří neprokážou, že zde dlouhodobě pracovali.

Rakousko se v roce 2015 stalo jednou z cílových zemí, kam uprchlíci zamířili. V roce 2015 v alpské republice požádalo o azyl 90.000 lidí a o rok později 42.000, letošní odhady pak předpokládají 26.000 žádostí.

Antifa je stále nebezpečnější. Jde o teroristickou organizaci, tvrdí úřady v USA

Vzhledem k vysokému počtu běženců se několik rakouských spolkových zemí již rozhodlo snížit příspěvky, které jim vyplácí. Tento postup mezitím prověřuje ústavní soud, verdikt se ale očekává až v příštím roce. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) již ale uvedl, že škrty porušují unijní a mezinárodní právo.

Kurzova ÖVP ve svém předvolebním programu uvádí, že pro žadatele o azyl chce zavést základní dávku, která se bude skládat z 365 eur na živobytí, z integračního bonusu 155 eur a z 40eurového kapesného. Celková částka tak bude činit zmíněných 560 eur. Polepšit si v čerpání sociálních příspěvků žadatelé o azyl budou moci jen tehdy, pokud prokážou, že v prvních pěti letech měli nejméně 12 měsíců práci na plný úvazek.

V současné době výše dávky závisí na jednotlivých spolkových zemích. Například ve Vídni či Salcbursku činí zhruba 840 eur (21.900 korun), v Dolních Rakousech pak 920 eur (24.000 korun). V Česku pro srovnání činí 11.000 Kč minimální mzda zaměstnanců.

Němci jsou proti sjednocování rodin uprchlíků. Příbuzné si chtějí přivést stovky tisíc azylantů

Program ÖVP se staví přísněji i k přistěhovalcům z jiných států EU. Ti by přístup do rakouského sociálního systému měli obecně získat až po pěti letech pobytu. Opatření má podle lidovců zabránit zneužívání podpory.

„Musíme zajistit náš sociální stát a naše systémy v dlouhodobém horizontu. Abychom toho dosáhli, je třeba chránit sociální systém před přistěhovalectvím,“ uvedl v prohlášení Kurz. „Mnozí dostávají sociální dávky, ačkoli dosud do sociálního systému neplatili. Ti, kteří pracují a platí daně, nesmí být znevýhodňováni,“ dodal.

KLDR se chlubí testem ničivé vodíkové bomby. Těchto 5 otázek znepokojuje svět

Reuters poznamenal, že politické vize lidovců pod Kurzovým vedením se podobají pravicově populistické Svobodné straně Rakouska (FPÖ). Svobodní, kteří jsou odpůrci přistěhovalectví, již také Kurze obvinili z toho, že převzal jejich myšlenky.

Volby budou 15. října. Aktuální průzkumy veřejného mínění přisuzují vítězství lidovcům 33 procent, 24 procent pak dávají Sociálnědemokratické straně (SPÖ) kancléře Christiana Kerna a 23 procent FPÖ.

SDÍLET
sinfin.digital