Rok žen se nekonal. Přečtěte si, kde jim to nevyšlo, a kde naopak uspěly

Radka Zítková

Když kanadský premiér Justin Trudeau na podzim loňského roku představoval nově vznikající vládu, novináři se ho ptali, proč je jeho kabinet složený z 15 mužů a 15 žen. Liberální politik jim tehdy odpověděl větou, ze které se rázem stal titulek ve většině zahraničních médií: „Protože je rok 2015.“

Rok 2016 mohl být, co se týče rovnoprávnosti pohlaví, ještě významnější. Jen málokdo v amerických volbách předpovídal vítězství Donalda Trumpa. Průzkumy i většina amerických komentátorů očekávali, že prvního Afroameričana v Bílém domě vystřídá první žena. Feministé se radovali. Bývalá ministryně zahraničí, Madeleine Albrightová, která je známá svou zálibou v politicky motivovaných brožích, si na počest oficiální demokratické nominace Hillary Clintonové nechala vyrobit šperk symbolizující rozbití skleněného stropu. Právě tak se v genderových kruzích mluví o neviditelné bariéře, na kterou ženy naráží při kariérním růstu.

Clintonová nakonec neuspěla. Co víc, předvolební kampaň se v jeden čas smrskla na debatu o tom, co je a co není sexistické chování. Rozpoutala ji nahrávka z roku 2005, na které Trump ženy nevybíravě urážel. „Automaticky mě přitahují krásky  – prostě je začnu líbat. Ani nečekám. Když jsi hvězda, tak tě to dělat nechají. Můžeš dělat cokoliv,“ říkal tehdy moderátorovi pořadu Access Hollywood Billy Bushovi. Poté pokračoval vulgárnějšími výrazy.

Trump se po tvrdé kritice za výroky omluvil. Sociální sítě ale v reakci na kauzu zaplavily příběhy víc než devíti milionů žen, které si prošly sexuálním obtěžováním. Pod heslem „Not Okay" pak vznikla i nová platforma bojující za ženská práva.

Sto let poté co americké ženy získaly volební právo, se tak znovu začalo mluvit o tom, zda mají obě pohlaví ve společnosti stejné postavení. Ve světě je 195 zemí, v méně než 20 z nich vládne žena. Měly by teď Spojené státy v čele prezidentku, kdyby proti Donaldu Trumpovi stála jiná kandidátka než Hillary Clintonová? Je Amerika na ženské vedení připravená? Kde ženy političky letos uspěly a kde stejně jako v USA narazily?

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital