Rvačka první dámy. Manželka prezidenta Zimbabwe zbila modelku elektrickým kabelem, nesmí odjet domů

ČTK, raz

17. 08. 2017 • 18:38

Zimbabwský prezident Robert Mugabe přijel do Jihoafrické republiky, kde jeho manželka čelí obvinění z útoku na modelku. Jihoafrická policie požádala pohraničníky, aby Mugabeho manželce Grace zabránili odcestovat ze země. Tento týden se objevily zprávy, že se Mugabeová vrátila do Zimbabwe, později ale jihoafrické zdroje sdělily, že je stále v JAR.

Mugabeová je podezřelá, že o víkendu v hotelu v johannesburské luxusní čtvrti Sandton napadla elektrickým kabelem dvacetiletou modelku Gabriellu Engelsovou a poranila ji na hlavě. Incident se prý odehrál v době schůzky Engelsové se syny zimbabwské první dámy.

Mugabeová zatím nebyla obviněna a vláda její země pro ni požádala o diplomatickou imunitu. Bývalý jihoafrický prokurátor Gerrie Nel, který je ochoten Engelsovou zastupovat, řekl, že v případě, že bude zimbabwské první dámě přiznána imunita, obrátí se na nejvyšší soud. Je tu "možnost politického ovlivňování", sdělil.

Podle něj není možné diplomatickou imunitu zneužít k tomu, aby osoba unikla stíhání za závažné zločiny. Mugabeová přijela do JAR kvůli svému zdravotnímu stavu. Jihoafričtí právníci tvrdí, že o imunitu měla požádat před cestou, a ne až se dostala v zemi do právního sporu.

Podle zdrojů agentury AP dostala Engelsová nabídku na „finanční kompenzaci", ale výše nabízené sumy není známa. Mugabeová se měla k soudu dostavit v úterý, ale nepřišla.

Mugabe přicestoval s předstihem do JAR ve středu večer, aby se zúčastnil regionálního summitu. Jihoafrická vláda nevydala k případu Grace Mugabeové prohlášení a mluvčí ministerstva zahraniční neodpovídá dva dny na telefonáty. Jihoafrický ministr spravedlnosti Michael Masutha řekl agentuře Reuters, že se ve středu zúčastnil schůzky týkající se tohoto případu, avšak neposkytl o ní žádné detaily.

SDÍLET