Sankce dosud neviděné: Rusko začíná pociťovat dopady bezprecedentního přístupu Západu

V literatuře zaměřené na mezinárodní vztahy panuje obecná shoda na tom, že ekonomické sankce mají poměrně malý vliv na politické rozhodování cílové země. Velmi zjednodušeně, autoritativní režimy umí sankce poměrně efektivně přenášet na celé obyvatelstvo, a ještě je využívat ke svému prospěchu. Jiné případy (nejnověji třeba sankce Číny vůči Litvě za její podporu Tchaj-wanu) pak vedou sice k nepříjemnostem, ale zpravidla jsou omezené na konkrétní dodavatele. Současné sankce západního světa vůči Rusku za jeho agresi proti Ukrajině jsou ale naprosto bezprecedentní svým rozsahem.

Dvojsmysl v titulku je přitom záměrný. Sankce jsou, alespoň podle zpráv z Ruska, doposud neviděné. Ruský platební systém funguje, stahování nabídky jídel v restauracích zatím nijak běžné občany nepostihuje. Omezení, která již sankce přinášejí, v podobě například nemožnosti si objednávat zboží přes Amazon či podobné služby, jsou prozatím spíše záležitostí relativně užší skupiny obyvatel. Stejně tak i opatření Centrální banky Ruska, například zvýšení úrokové sazby na více než dvojnásobek či omezení vývozu zahraniční měny nad deset tisíc dolarů jsou sice nepříjemná, ale pokud jste zrovna nemířili do banky pro půjčku či neplánovali cestovat do zahraničí s kufry peněz, tak se vás nedotýkají. Do značné míry se tak skutečně  dá říct, že Rusko opravdu dopad sankcí ještě nevidí. Dokonce i odříznutí od systému SWIFT zatím postihlo jen některé banky, navíc pro platby uvnitř Ruska existuje ruská alternativa.

Dopady sankcí se ale už přeci jen dostavují. Rusko sice podnikalo přípravy na případné odstřižení od světa, ale jen se ukázalo, jak moc byly takové pokusy bez šance. Zablokování kontejnerové dopravy znamená, že ruské firmy budou mít problémy se subdodávkami, a to samé lze říct i o nemožnosti za dodávky platit. AvtoVAZ už musel zastavit výrobu, protože nemá součástky z Německa. Výrobci spotřební elektroniky, kteří přenesli na základě tlaku svoji výrobu do Ruska, budou nuceni udělat to samé. Nějakou dobu se samozřejmě dá vydržet, že nebudou nová auta či televize, ale dříve či později začne být vše vidět. IKEA oznámila dočasné uzavření svých obchodů (do května) a ještě v pátek, tedy poslední den jejich fungování, se před nimi tvořily gigantické fronty. Společnost Auchan musela zavést množstevní omezení na prodej sociálně významného zboží, tedy víceméně základních potravin a dalších potřeb. Rusové se prostě vším zásobovali v očekávání zhoršení situace. Omezení nejsou nějak drastická, maximálně deset kilogramů cukru či deseti lahví rostlinného oleje na osobu je pro běžného člověka dostatečné i pro nákup na velmi dlouhou dobu, ale i tak ukazují na očekávání horšího.

sinfin.digital