Šéf švédského Ericssonu proti vyloučení Huawei ze sítí 5G. Apeluje na zachování otevřeného trhu a volné hospodářské soutěže

Prezentace klienta

Generální ředitel společnosti Ericsson Borje Ekholm zkritizoval rozhodnutí švédských úřadů o zákazu používání technologií čínské společnosti Huawei při výstavbě telekomunikačních sítí páté generace. Tento krok podle něj omezuje volnou hospodářskou soutěž a svobodný obchod. V jeho důsledku toto může vést ke zpoždění při implementaci nové technologie, což může mít vážný dopad na celou evropskou ekonomiku, uvedl pro Financial Times. Evropa tak dle Ekholma riskuje, že nedožene náskok ostatních kontinentů.

Šéf švédského Ericssonu se domnívá, že by se evropští politici spíše měli zaměřit na urychlené zavedení 5G sítí v Evropě, i s ohledem na historicky pomalé zavádění sítí 4G a přístup k uživatelským aplikacím. „Američané a Číňané zavedli 4G sítě nejrychleji a v ekonomice spotřebitelských aplikací nyní dominují americké a čínské firmy,“ uvedl pro FT. „5G bude stejné, ale pro podnikový sektor. Zpomalení implementace 5G představuje riziko pro ekonomiku. Evropa riskuje, že opět zůstane pozadu,“ prohlásil Ekholm. Ohradil se tak proti zákazu, který minulý měsíc vydal Švédský poštovní a telekomunikační regulační úřad (PTS). Regulátor současně požádal všechny účastníky aukce rádiových kmitočtů 5G, aby do 1. ledna 2025 odstranily ze svých sítí veškeré komponenty Huawei.

Čínská společnost se proti rozhodnutí PTS odvolala a švédský soud jí v minulém týdnu dal zapravdu. Ve svém rozhodnutí soud uvedl, že nelze krátit práva jakékoliv společnosti bez řádného procesu. Rozhodnutí regulačního úřadu padlo na základě konzultací se švédskou armádou a bezpečnostní službou. Po usnesení soudu regulátor dočasně pozastavil aukci rádiových kmitočtů pro budování sítě 5G.

Ekholm pro deník Financial Times uvedl, že je „důležité, aby byly tyto druhy rozhodnutí podrobeny přezkoumání,“ a dodal, že Ericsson, stejně tak jako celé Švédsko jsou postaveny na základech svobodného obchodu. „Stojíme na příležitosti volně obchodovat. Z mého pohledu je proto důležité, aby byl zachován otevřený trh a volná hospodářská soutěž.“

sinfin.digital