Skotsko a Wales se u soudu zapojí do bitvy o brexit

Info.cz

Britský Nejvyšší soud potvrdil, že vrchní představitelé skotské a velšské legislativy se budou moci připojit k soudnímu sporu o brexit. Vláda Theresy Mayové se v něm odvolává proti rozhodnutí, aby o spuštění formálního procesu vystoupení z EU hlasovali poslanci. 

Mayová nicméně znovu zopakovala, že přípravy na brexit postupují hladce. V Berlíně řekla, že Londýn o vystoupení z osmadvacítky požádá před koncem března příštího roku.

„Budu moci informovat kancléřku Merkelovou o postupu příprav na brexit. Práce postupuje podle plánu. Jsme připraveni aktivovat článek 50 před koncem nebo na konci března 2017," poznamenala Mayová. Uplatněním článku 50 lisabonské smlouvy o fungování institucí EU se spustí dvouletý proces, během něhož by Británie měla unii opustit.

„Chci, aby to byl hladký a spořádaný proces směřující k řešení, které je v zájmu jak Spojeného království, tak našich evropských partnerů," uvedla také britská premiérka. O brexitu rozhodli britští voliči v červnovém referendu.

Německá kancléřka se před schůzkou vyjádřila trochu odlišně. Novinářům řekla, že žádná hluboká debata o brexitu nebude. Německo i evropští partneři podle ní rozhodnutí Británie akceptují a čekají na podání žádosti o vystoupení z osmadvacítky.

bývající země EU daly v minulosti opakovaně najevo, že s Británií nepovedou žádné neformální rozhovory o brexitu, dokud Londýn oficiálně nepožádá o vystoupení.

Mayová s Merkelovou se v Berlíně účastnily také jednání s americkým prezidentem Barackem Obamou a představiteli Francie, Itálie a Španělska.

 

sinfin.digital