Sorosova univerzita hledá kvůli sporu s Orbánem cestu k přežití. Pomocnou ruku jí nabízí škola v USA

Středoevropská univerzita (CEU) v Maďarsku chce vyřešit svůj konflikt s maďarskou vládou premiéra Viktora Orbána navázáním spolupráce s Bardovou vysokou školou ve Spojených státech. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení CEU zaslané elektronickou poštou.

Maďarsko v dubnu přijalo novelu zákona o vysokých školách, která podle kritiků není v souladu s pravidly a svobodami Evropské unie. Upravený právní předpis ukládá zahraničním vysokým školám k získání licence nové podmínky, jež CEU nyní nesplňuje. Jednou z nich například je, aby zahraniční univerzity působící v Maďarsku měly univerzitní areál i v zemi původu. CEU je akreditována v USA, kde ale nemá kampus.

Mám obavu z autoritářského režimu v Česku. Soros nám neříká, co máme dělat, tvrdí šéf OSF

V souvislosti se změnami uvedeného zákona se hovořilo o tom, že univerzita bude zřejmě muset opustit Maďarsko. Nicméně vedení CEU dalo najevo, že škola chce v Budapešti zůstat.

Spor o univerzitu je součástí kampaně maďarské vlády proti zakladateli Středoevropské univerzity, miliardáři maďarského původu Georgi Sorosovi. Orbán Sorose, který kritizuje jeho kabinet, považuje za úhlavního nepřítele a označil ho za finančního spekulanta, který je nepřítelem eura a zničil životy milionů lidí v Evropě.

„Byli jsme informováni, že jednání vytvořila základ pro dohodu,“ citoval Reuters z prohlášení CEU. "V reakci na dosažený pokrok CEU cítí, že může podepsat memorandum o porozumění s Bardovou školou...k poskytování vzdělávací činnosti v New Yorku," sdělila CEU.

Útok ve Vegas: žena držela zastřeleného cizince pět hodin za ruku, mezitím zavolala jeho rodinu

Zároveň vyjádřila naději, že toto memorandum, které „nevylučuje budoucí dohody s jinými institucemi v New Yorku“, pomůže „vytvořit základ pro rychlé ukončení této záležitosti“, tedy konfliktu s maďarskou vládou kolem novely zákona o vysokých školách.

SDÍLET
sinfin.digital