Sorosova univerzita získala rok navíc. Maďarské novele se prý musí podřídit do ledna 2019

Maďarská vláda odkládá o rok termín, do nějž se musí budapešťská Středoevropská univerzita (CEU) podřídit kontroverzní dubnové novele zákona o vysokých školách. Univerzita financovaná miliardářem maďarského původu a kritikem současné maďarské vlády Georgem Sorosem tak má čas do ledna 2019, napsala agentura AFP. Do té doby jí legislativa ukládá zejména spuštění výuky v zemi, kde je akreditovaná, tedy ve Spojených státech.

Novela zákona je podle jejích kritiků namířená proti Georgi Sorosovi, neboť z 28 zahraničních univerzit působících v Maďarsku se úprava z dubna dotýká pouze CEU. Ta získala akreditaci v americkém státě New York, studenty však má pouze v Maďarsku. Premiér Viktor Orbán považuje jejího zakladatele Sorose za úhlavního nepřítele a označil ho za finančního spekulanta, který je nepřítelem eura a zničil životy milionů lidí v Evropě.

Praktiky CIA, o kterých veřejnost neměla slyšet. Nové dokumenty potvrzují smrtící mučení

Vedení CEU nicméně dalo najevo, že v Budapešti chce nadále působit a na začátku října se předběžně dohodlo s Bardovou univerzitou (Bard College) ve státě New York o sdílení tamního areálu. Maďarský státní tajemník pro vzdělávání László Palkovics na zprávu reagoval, že nestačí, aby měla CEU v USA pronajaté prostory, nýbrž zde musí mít také akreditovaný konkrétní kurz.

„Nejzazší termín pro učinění opatření v souladu se zákonem se posouvá z ledna 2018 na leden 2019," citovala dnes AFP maďarského ministra spravedlnosti Lászlóa Trócsányiho. Podle agentury AP si je ministr jistý, že nový limit poskytuje zasaženým institucím dostatek času na naplnění nových požadavků.

CEU v reakci uvedla, že po dohodě s newyorskou školou dodala vládě k podpisu dokument, který by zajistil legální setrvání CEU v Budapešti. Univerzita tak považuje rozhodnutí Budapešti za „krok zpět", neboť namísto podepsání dohody a ukončení sporu „prodlužuje nejistotu".

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Budapešť v minulosti popřela, že by usilovala o uzavření instituce založené v roce 1991 po vzoru amerických vysokých škol. Existenční hrozba v podobě novely vysokoškolského zákona nicméně mobilizovala rozsáhlé hnutí na podporu CEU. V Maďarsku se opakovaně demonstrovalo, za pokračování výuky se vyslovily univerzity z celého světa i laureáti Nobelovy ceny. Americké ministerstvo zahraničí a Evropská komise zahájily kvůli postupu maďarské vlády přestupkové řízení.

SDÍLET
sinfin.digital